oikoshmo-3aΠΡΟΤΥΠΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ
Σμύρνη  1733 – 1922       Νέα Σμύρνη  1935 –  σήμερα

f1

Άρτεμις Χατζηγιαννάκη, "Η πολιτεία που αρμενίζει στα πέλαγα" (2015) Υδατογραφία σε χαρτί, 69x14 εκ.  

Παρασκευή, 03 02 2023

ΕΝΑΡΞΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΟΜΙΛΩΝ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ

Μετά την ολοκλήρωση και της Β΄ φάσης δηλώσεων στους ομίλους αριστείας και δημιουργικότητας του σχολικού έτους 2022-23, συμπληρώθηκαν οι θέσεις σε όλους τους ομίλους που ανακοινώθηκαν την 24ηΣεπτεμβρίου 2022 και άρχισε η λειτουργία τους κανονικά από τις 17/10/22, σύμφωνα με το αναφερόμενο πρόγραμμα.

Β΄ ΦΑΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ

Μετά την ολοκλήρωση της Α΄ φάσης δηλώσεων στους ομίλους αριστείας και δημιουργικότητας του σχολικού έτους 2022-23, σύμφωνα με την πρόσκληση της 24ης Σεπτεμβρίου 2022, συμπληρώθηκαν οι θέσεις σε όλους τους προαναφερόμενους ομίλους, εκτός από τον όμιλο «Φιλαναγνωσία και Κινηματογράφος» και τον όμιλο Μουσικής «Μουσικά σύνολα».

Όσοι μαθητές / μαθήτριες επιθυμούν να δηλώσουν εκ νέου στους δύο ανωτέρω ομίλους μπορούν να συμπληρώσουν τη σχετική φόρμα εδώ μέχρι την Πέμπτη, 13/10/2022.

Από τη Δευτέρα, 17/10/22 θα λειτουργήσουν όλοι οι συμπληρωθέντες όμιλοι. Έως τότε οι διδάσκοντες θα ενημερώσουν τους μαθητές/μαθήτριες σε ποιον όμιλο ανήκουν.

Από τη Διεύθυνση

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟΥΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2022-2023

Tο σχολικό έτος 2022-23 θα λειτουργήσουν οι εξής απογευματινοί μαθητικοί όμιλοι: 

A/A

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΟΜΙΛΟΙ 2022 - 2023

ΗΜΕΡΑ

ΔΙΑΡΚΕΙΑ

ΤΑΞΕΙΣ

1

ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ – HUMANRIGHTS 
Υπεύθυνη: Αικ. Γκότση

ΤΕΤΑΡΤΗ

2 ΩΡΕΣ (14.10-15.40)

Α΄, Β΄, Γ΄

2

ΟΜΙΛΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ 
Υπεύθυνος: Π. Διαμάντης

ΔΕΥΤΕΡΑ

4 ΩΡΕΣ (2:10-16:50)

Α΄, Β΄, Γ΄

3

ΟΜΙΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΚΙΝΗΤΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ ΜΕ AppInvetor -ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ AWS GETIT ΚΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ PYTHΟN
Υπεύθυνη: Αθ. Μπακαμήτσου

ΔΕΥΤΕΡΑ

2 ΩΡΕΣ (14:15-15:45)

Α΄

4

ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ: ΣΧΕΔΙΟ, ΚΑΛΕΣ & ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΕΣ ΤΕΧΝΕΣ
Υπεύθυνη: Χρ. Παπαδάκη

ΤΡΙΤΗ

3 ΩΡΕΣ (14.15-16.30)

Α΄, Β΄, Γ΄

5

 

ΟΜΙΛΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ: ΑΛΓΟΡΙΘΜΙΚΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΜΕ ΓΛΩΣΣΕΣ ΥΨΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ
Υπεύθυνη:
Στ. Γεωργαντάκη

ΤΡΙΤΗ

3 ΩΡΕΣ (14.15-16.15)

Α΄, Β΄, Γ΄

Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ

6

ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ
Υπεύθυνη: Αντ.Λασκαρίδου

ΤΡΙΤΗ

2 ΩΡΕΣ (14.15-15.45)

Α΄, Β΄, Γ΄

7

ΕΜΒΑΘΥΝΣΗ ΣΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
Υπεύθυνη: Ασ. Αγγελή

ΤΕΤΑΡΤΗ

2 ΩΡΕΣ (14.15 -15.45)

Γ΄

8

ΕΜΒΑΘΥΝΣΗ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ
Υπεύθυνη: Σ. Παπακώστα

ΤΕΤΑΡΤΗ

2 ΩΡΕΣ (14.15 -15.45)

Α΄, Β΄

9

ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ
Υπεύθυνη:
Α. Δάλκου

ΤΕΤΑΡΤΗ

2 ΩΡΕΣ(14.15-15.45)  

Γ΄

10

ΑΘΗΝΑΪΚΟΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟΙ. Μαθήματα και περιηγήσεις στην ιστορία και τα μνημεία της Αθήνας 
ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΕΟΤΕΡΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ
Υπεύθυνη: Α. Καφετζάκη

ΤΕΤΑΡΤΗ

2 ΩΡΕΣ (14.15-15.45)  

Α΄, Β΄, Γ΄

11

«ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ» 
Υπεύθυνη: Ολ. Τριπολιτσιώτου

ΤΕΤΑΡΤΗ

2 ΩΡΕΣ (14.15-15.45)  

Α΄, Β΄, Γ΄

12

ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ OΜΙΛΟΣ:«ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ» ΙΟΝΕΣΚΟ
Υπεύθυνος:Μ. Μιχαλιός

ΠΕΜΠΤΗ

4 ΩΡΕΣ (13.45-16.45)

Α΄, Β΄, Γ΄

13

ΟΜΙΛΟΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ: MythologyErasmus+
Υπεύθυνη: Χ.Δρακοπούλου

ΠΕΜΠΤΗ

2 ΩΡΕΣ (13.30-15.00)

Α΄, Β΄, Γ΄

14

ΟΜΙΛΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΥΝΟΛΑ
Υπεύθυνη: Μ. Καραλή

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

2 ΩΡΕΣ (13.30-15.00)

Α΄, Β΄, Γ΄

15

ΟΜΙΛΟΣ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ: Δημιουργική σκέψη και λόγος
Υπεύθυνη: Ε. Γκόνου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

3 ΩΡΕΣ (13.30 – 15.45)

Α΄, Β΄, Γ΄

 

Η συμμετοχή στους απογευματινούς ομίλους είναι προαιρετική. Κάθε μαθητής/τρια έχει το δικαίωμα να επιλέξει μέχρι δύο (2) ομίλους που απευθύνονται στην τάξη φοίτησής του.

Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των ενδιαφερόμενων μαθητών/τριών να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στους απογευματινούς μαθητικούς ομίλους του Πρότυπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής μέσω του ηλεκτρονικού συνδέσμου https://forms.gle/AzkB1sYLeGkcii8QA

σε πρώτη φάση μέχρι και την Τετάρτη, 5/10/2022.

Περισσότερα...

ΑΚΥΡΩΣΗ ΟΜΙΛΟΥ ΥΓΙΕΙΝΗΣ-ΑΝΑΤΟΜΙΑΣ -ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑΣ

Την Δευτέρα 15/112021 δεν θα πραγματοποιηθεί ο όμιλος Υγιεινής - Ανατομίας - Φυσιολογίας του κ.Π.Διαμάντη.

Πρόγραμμα Ομίλων σχ. έτος 2021-2

Κατά το τρέχον σχολικό έτος 2021-22 θα λειτουργήσουν από τη Δευτέρα 25 οκτωβρίου 2021 στο Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης οι ακόλουθοι όμιλοι:

Περισσότερα...

ΕΝΑΡΞΗ ΛΕΙΤΟΥΡΙΑΣ ΟΜΙΛΩΝ

Από την Δευτέρα 18.10.21 οι όμιλοι θα λειτουργήσουν σύμφωνα με πρόγραμμα που ακολουθεί. Την ίδια μέρα οι διδάσκοντες θα ενημερώσουν τους μαθητές/μαθήτριες σε ποιον όμιλο ανήκουν.

Περισσότερα...

Επικαιροποιημένος κατάλογος ομίλων 2021-22

Κατά το τρέχον σχολικό έτος 2021-22 θα λειτουργήσουν στο Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης οι ακόλουθοι όμιλοι:

Περισσότερα...

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟΥΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ 2021-22

Κατά το τρέχον σχολικό έτος 2021-22 θα λειτουργήσουν στο Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης οι ακόλουθοι όμιλοι:

Περισσότερα...

Έναρξη απογευματινών μαθητικών ομίλων 2020-21

Σας ενημερώνουμε ότι οι όμιλοι του σχολείου μας θα αρχίσουν να λειτουργούν από Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2020  σύμφωνα με τον ακόλουθο πίνακα: 

Α.Α.

ΤΙΤΛΟΣ ΟΜΙΛΟΥ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ

ΗΜΕΡΑ

1

Βασικές αρχές Ρομποτικής

Π. Διαμάντης

ΤΡΙΤΗ ή TETΑΡΤΗ  
(3 ώρες)

2

Όμιλος Θεωρητικής Φυσικής

Στ. Τσιλιούκας

ΤΡΙΤΗ

(2 ώρες)

3

Όμιλος Αγγλικής Γλώσσας:STREAMING in Greek Mythology

(ScienceTechnologyReadingEngineeringArtMathematics)

Χ. Δρακοπούλου

Χ. Αγγελίδου

ΠΕΜΠΤΗ
(
2 ώρες)

4

Εικαστικό Εργαστήριο και Ιστορία της Τέχνης

Χ. Παπαδάκη
Α. Kαφετζάκη

ΤΡΙΤΗ  

(3 ώρες)

5

Όμιλος Φυσικής Αγωγής «Αθλητισμός: ευχή ή κατάρα;»

Λ. Αθανασόπουλος

ΤΕΤΑΡΤΗ
(2 ώρες)

6

Όμιλος Αγγλικής Λογοτεχνίας

Δ. Χατζηκυριάκου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
(3 ώρες)

7

Ρητορική Τέχνη, Θεατρικό Παιχνίδι και Δημιουργική Γραφή

Ε. Γκόνου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
(2 ώρες)

8

Θεατρικός Όμιλος: «To λεωφορείο» του Στάνισλαβ Στρατίεφ

Μ. Μιχαλιός

ΠΕΜΠΤΗ
(3 ώρες)

9

Travel writing and travel blogging (Αγγλική και Ελληνική Γλώσσα)

Αικ. Γκότση

ΤΡΙΤΗ
(2 ώρες, διαδικτυακά)

10

Αλγοριθμική – Προγραμματιστική Επίλυση Προβλημάτων με γλώσσες υψηλού επιπέδου (C++)

Στ. Γεωργαντάκη

ΤΡΙΤΗ
(3 ώρες)

11

Εισαγωγή στον προγραμματισμό κινητών συσκευών με appInvetor και εισαγωγή στη γλώσσα προγραμματισμού python

Αθ. Μπακαμήτσου

ΔΕΥΤΕΡΑ
(2 ώρες)

 

Σημειώνεται ότι μέχρι την έναρξη του ωραρίου των ομίλων, οι μαθητές δεν επιτρέπεται να εξέρχονται από το σχολείο

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟΥΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ – Β΄ ΦΑΣΗ

 

Λόγω μη συμπλήρωσης επαρκούς αριθμού αιτήσεων συμμετοχής κατά την Α΄ φάση, οι γονείς και κηδεμόνες των ενδιαφερόμενων μαθητών/τριών μπορούν να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής μέσω του ηλεκτρονικού συνδέσμου  https://forms.gle/kTVC4uPgxA6nNLVi8 στους κάτωθι ομίλους έως και την Τετάρτη 7 Οκτωβρίου στις 12.00 μ.μ.:


Α.Α.

ΤΙΤΛΟΣ ΟΜΙΛΟΥ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ

ΤΑΞΕΙΣ

ΗΜΕΡΑ

1

Εικαστικό Εργαστήριο και Ιστορία της Τέχνης

Χ. Παπαδάκη
Α. Kαφετζάκη

Α, Β, Γ (Γυμν.)

Α, Β, Γ (Λυκ.)

ΤΡΙΤΗ 

(3 ώρες)

2

Όμιλος Αγγλικής Λογοτεχνίας

Δ. Χατζηκυριάκου

Α, Β, Γ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
(3 ώρες)

3

Θεατρικός Όμιλος: «To λεωφορείο» του Στάνισλαβ Στρατίεφ

Μ. Μιχαλιός

Α, Β, Γ

ΠΕΜΠΤΗ
(3 ώρες)

4

Travel writing and travel blogging (Αγγλική και Ελληνική Γλώσσα)

Αικ. Γκότση

Α, Β, Γ

Α (Λυκ.)

ΤΡΙΤΗ
(2 ώρες, διαδικτυακά)

 

Στη Β΄ φάση μπορούν να λάβουν μέρος τόσο οι μαθητές/τριες που έχουν δηλώσει έναν όμιλο όσο και οι μαθητές/τριες που αποκλείστηκαν ως πλεονάζοντες/ουσες από υπερπλήρεις ομίλους.
Σημειώνεται ότι το όριο συμμετοχής των μαθητών/τριών σε ομίλους είναι οι δύο όμιλοι.

Μετά το πέρας της Β΄ φάσης θα ενημερωθείτε για την ακριβή ημερομηνία έναρξης όλων των ομίλων από το ιστολόγιο του σχολείου.

 

Περισσότερα Άρθρα...

  1. ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟΥΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2020-2021
  2. ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟΥΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ – Β΄ ΦΑΣΗ
  3. ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟΥΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2019-2020
  4. Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος και κατάθεση οικονομικής προσφοράς για την πραγματοποίηση 7ήμερης επίσκεψης εκπαιδευτικών και μαθητών του σχολείου μας στην Πορτογαλία στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+ KA229
  5. Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος και κατάθεση οικονομικής προσφοράς για την πραγματοποίηση 7ήμερης επίσκεψης εκπαιδευτικών και μαθητών του σχολείου μας στην Γαλλία στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+ KA229
  6. Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος και κατάθεση οικονομικής προσφοράς για την πραγματοποίηση 7ήμερης επίσκεψης εκπαιδευτικών και μαθητών του σχολείου μας στην Ιταλία στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+ KA229
  7. ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟΥΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2018-2019
  8. ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΡΩ" 2017-2018
  9. ΈΝΑΡΞΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΩΝ ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ ΟΜΙΛΩΝ 2017-18
  10. ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟΥΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ ? Β΄ ΦΑΣΗ

Σελίδα 1 από 3