Πέμπτη 17 Αύγουστος 2017

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ

Θέμα: Συμμετοχή μαθητών του Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής σε διαγωνισμό Ρομποτικής

FirstLegoLeague2017Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι η ομάδα ρομποτικής του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση του κ. Παντελή Διαμάντη, θα συμμετάσχει στον Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Έρευνας και Καινοτομίας FirstLegoLeague. Ο Διαγωνισμός θα λάβει χώρα στο Ίδρυμα Ευγενίδου, την Κυριακή 19/02/2017, από ώρα 09:00 π.μ. και εξής.

Ν. Λινάρδος

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2016-17

Θέμα: Συμπληρωματικές δηλώσεις συμμετοχής σε μαθητικούς ομίλους

Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα 03/10/2016 έως και την Τετάρτη 05/10/2016, στη σχετική ηλεκτρονική φόρμα (φόρμα δήλωσης ομίλων), οι μαθητές/τριες του Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής μπορούν να υποβάλλουν συμπληρωματικές δηλώσεις, για τη συμμετοχή τους σε απογευματινούς μαθητικούς ομίλους, οι οποίοι δεν έχουν ακόμα συμπληρώσει τον μέγιστο επιτρεπόμενο αριθμό μαθητών. Υπενθυμίζουμε ότι κάθε μαθητής/τρια μπορεί να συμμετάσχει σε δύο (2), κατ’ ανώτατο όριο, ομίλους.

Ν. Λινάρδος

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2016-7

Θέμα: Αιτήσεις εγγραφής στους απογευματινούς εκπαιδευτικούς ομίλους σχολικού έτους 2016-7

Κατά το τρέχον σχολικό έτος 2016-7, θα λειτουργήσουν στο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής δεκαεπτά (17) απογευματινοί εκπαιδευτικοί όμιλοι με ποικίλη θεματολογία,(Πίνακας ομίλων 2016-7) υπό την προϋπόθεση ότι καθένας από αυτούς θα συγκεντρώσει επαρκή αριθμό ενδιαφερόμενων μαθητών (άνω των 10). Η φοίτηση στους ομίλους είναι προαιρετική. Κάθε μαθητής/τρια έχει το δικαίωμα να συμμετάσχει σε δύο (2) κατ’ ανώτατο όριο ομίλους. Οι μαθητές/τριες που θα φοιτήσουν επαρκώς στους ομίλους της επιλογής τους (δηλ. δεν θα απουσιάσουν κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους περισσότερες από 4 φορές), θα λάβουν στο τέλος της χρονιάς βεβαίωση φοίτησης. Οι όμιλοι θα λειτουργήσουν από τις αρχές Οκτωβρίου, αμέσως μετά το πέρας του πρωινού ωρολογίου προγράμματος, δηλ. από 14:15 (για τους ομίλους που θα λειτουργούν κάθε Δευτέρα ή Τρίτη) ή από 13:30 (για τους ομίλους που θα λειτουργούν κάθε Τετάρτη, Πέμπτη ή Παρασκευή), για 2 – 4 διδακτικές ώρες (βλ. την ηλεκτρονική φόρμα εγγραφής). Σημειώνουμε ότι κατά το απογευματινό ωράριο λειτουργίας του σχολείου, την ευθύνη της εποπτείας των μαθητών/τριών, τόσο στις αίθουσες διδασκαλίας όσο και στον αύλειο χώρο του σχολείου, έχουν οι υπεύθυνοι των ομίλων εκπαιδευτικοί.

Καλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των ενδιαφερόμενων μαθητών να υποβάλουν αίτηση εγγραφής στους ομίλους, από τη Δευτέρα 12/09/2016 έως και την Παρασκευή 16/09/2016, μέσω της ιστοσελίδας του σχολείου. Στη σχετική ηλεκτρονική φόρμα (ηλεκτρονική φόρμα δήλωσης ομίλων)θα βρουν τους τίτλους των ομίλων, τα ονόματα των υπεύθυνων καθηγητών, τις ημέρες και ώρες λειτουργίας, τις τάξεις στις οποίες απευθύνονται οι όμιλοι, και μία σύντομη περιγραφή των δραστηριοτήτων κάθε ομίλου. Μετά τη συγκρότηση των ομίλων, θα κληθούν οι γονείς/κηδεμόνες των συμμετεχόντων μαθητών να υποβάλουν έντυπη και ενυπόγραφη αίτηση εγγραφής. (έντυπη αίτηση εγγραφής).

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

Νικόλαος Λινάρδος

Απογευματινοί Μαθητικοί Όμιλοι Σχολικού Έτους 2016-7

Κατά το σχολικό έτος 2016-7, θα λειτουργήσουν στο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής δεκαέξι (17) απογευματινοί μαθητικοί όμιλοι, υπό την προϋπόθεση της συγκέντρωσης επαρκούς αριθμού μαθητών/τριών. Καλούνται οι ενδιαφερόμενοι μαθητές να εισέλθουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://goo.gl/forms/5F5lub1RLObViWFk1  , από 1/6/2016 έως και 10/6/2016, και να επιλέξουν τους ομίλους που επιθυμούν να παρακολουθήσουν. Η επιλογή ομίλων στην παρούσα φάση δεν είναι δεσμευτική. Επέχει θέση εκδήλωσης ενδιαφέροντος, προκειμένου να συγκεντρωθούν στοιχεία για τον έγκαιρο προγραμματισμό του σχ. έτους 2016-7. Η συμμετοχή στους ομίλους είναι προαιρετική. Κάθε μαθητής μπορεί να παρακολουθήσει μέχρι δύο (2) ομίλους. Οι όμιλοι θα λειτουργούν μία φορά την εβδομάδα, αμέσως μετά το πέρας του πρωινού ωρολογίου προγράμματος (από 14:15). Η ημέρα λειτουργίας κάθε ομίλου θα οριστικοποιηθεί τον Σεπτέμβριο, σε συνάρτηση με την οριστικοποίηση του πρωινού ωρολογίου προγράμματος των διδασκόντων. Τέλος, είναι σκόπιμο να γνωρίζουν οι ενδιαφερόμενοι ότι από τα τέλη Νοεμβρίου 2016 ενδέχεται να λειτουργήσουν στο σχολείο και εγκεκριμένα από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εκπαιδευτικά προγράμματα (πολιτιστικά, περιβαλλοντικά, αγωγής υγείας κ.α.), στην ίδια ζώνη του ωρολογίου προγράμματος (από 14:15).

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ