oikoshmo-3aΠΡΟΤΥΠΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ
Σμύρνη  1733 – 1922       Νέα Σμύρνη  1935 –  σήμερα

f1

Άρτεμις Χατζηγιαννάκη, "Η πολιτεία που αρμενίζει στα πέλαγα" (2015) Υδατογραφία σε χαρτί, 69x14 εκ.  

Παρασκευή, 03 02 2023

Εκπαιδευτικοί όμιλοι 2022-2023

 

A/A

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΟΜΙΛΟΙ 2022 - 2023

ΗΜΕΡΑ

ΔΙΑΡΚΕΙΑ

ΤΑΞΕΙΣ

1

ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ – HUMANRIGHTS 
Υπεύθυνη: Αικ. Γκότση

ΤΕΤΑΡΤΗ

2 ΩΡΕΣ (14.10-15.40)

Α΄, Β΄, Γ΄

2

ΟΜΙΛΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ 
Υπεύθυνος: Π. Διαμάντης

ΔΕΥΤΕΡΑ

4 ΩΡΕΣ (2:10-16:50)

Α΄, Β΄, Γ΄

3

ΟΜΙΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΚΙΝΗΤΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ ΜΕ AppInvetor -ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ AWS GETIT ΚΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ PYTHΟN
Υπεύθυνη: Αθ. Μπακαμήτσου

ΔΕΥΤΕΡΑ

2 ΩΡΕΣ (14:15-15:45)

Α΄

4

ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ: ΣΧΕΔΙΟ, ΚΑΛΕΣ & ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΕΣ ΤΕΧΝΕΣ
Υπεύθυνη: Χρ. Παπαδάκη

ΤΡΙΤΗ

3 ΩΡΕΣ (14.15-16.30)

Α΄, Β΄, Γ΄

5

 

ΟΜΙΛΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ: ΑΛΓΟΡΙΘΜΙΚΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΜΕ ΓΛΩΣΣΕΣ ΥΨΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ
Υπεύθυνη:
Στ. Γεωργαντάκη

ΤΡΙΤΗ

3 ΩΡΕΣ (14.15-16.15)

Α΄Β΄Γ΄

Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ

6

ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ
Υπεύθυνη: Αντ.Λασκαρίδου

ΤΡΙΤΗ

2 ΩΡΕΣ (14.15-15.45)

Α΄, Β΄, Γ΄

7

ΕΜΒΑΘΥΝΣΗ ΣΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
Υπεύθυνη: Ασ. Αγγελή

ΤΕΤΑΡΤΗ

2 ΩΡΕΣ (14.15 -15.45)

Γ΄

8

ΕΜΒΑΘΥΝΣΗ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ
Υπεύθυνη: Σ. Παπακώστα

ΤΕΤΑΡΤΗ

2 ΩΡΕΣ (14.15 -15.45)

Α΄, Β΄

9

ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ
Υπεύθυνη:
Α. Δάλκου

ΤΕΤΑΡΤΗ

2 ΩΡΕΣ(14.15-15.45)  

Γ΄

10

ΑΘΗΝΑΪΚΟΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟΙ. Μαθήματα και περιηγήσεις στην ιστορία και τα μνημεία της Αθήνας 
ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΕΟΤΕΡΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ
Υπεύθυνη: Α. Καφετζάκη

ΤΕΤΑΡΤΗ

2 ΩΡΕΣ (14.15-15.45)  

Α΄, Β΄, Γ΄

11

«ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ» 
Υπεύθυνη: Ολ. Τριπολιτσιώτου

ΤΕΤΑΡΤΗ

2 ΩΡΕΣ (14.15-15.45)  

Α΄, Β΄, Γ΄

12

ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ OΜΙΛΟΣ:«ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ» ΙΟΝΕΣΚΟ
Υπεύθυνος:Μ. Μιχαλιός

ΠΕΜΠΤΗ

4 ΩΡΕΣ (13.45-16.45)

Α΄, Β΄, Γ΄

13

ΟΜΙΛΟΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ: Mythology – Erasmus+
Υπεύθυνη: Χ.Δρακοπούλου

ΠΕΜΠΤΗ

2 ΩΡΕΣ (13.30-15.00)

Α΄, Β΄, Γ΄

14

ΟΜΙΛΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΥΝΟΛΑ
Υπεύθυνη: Μ. Καραλή

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

2 ΩΡΕΣ (13.30-15.00)

Α΄, Β΄, Γ΄

15

ΟΜΙΛΟΣ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ: Δημιουργική σκέψη και λόγος
Υπεύθυνη: Ε. Γκόνου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

3 ΩΡΕΣ (13.30 – 15.45)

Α΄, Β΄, Γ΄

 

 

 

Tο σχολικό έτος 2022-23 θα λειτουργήσουν οι εξής απογευματινοί μαθητικοί όμιλοι: 

A/A

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΟΜΙΛΟΙ 2022 - 2023

ΗΜΕΡΑ

ΔΙΑΡΚΕΙΑ

ΤΑΞΕΙΣ

1

ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ – HUMANRIGHTS 
Υπεύθυνη: Αικ. Γκότση

ΤΕΤΑΡΤΗ

2 ΩΡΕΣ (14.10-15.40)

Α΄, Β΄, Γ΄

2

ΟΜΙΛΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ 
Υπεύθυνος: Π. Διαμάντης

ΔΕΥΤΕΡΑ

4 ΩΡΕΣ (2:10-16:50)

Α΄, Β΄, Γ΄

3

ΟΜΙΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΚΙΝΗΤΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ ΜΕ AppInvetor -ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ AWS GETIT ΚΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ PYTHΟN
Υπεύθυνη: Αθ. Μπακαμήτσου

ΔΕΥΤΕΡΑ

2 ΩΡΕΣ (14:15-15:45)

Α΄

4

ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ: ΣΧΕΔΙΟ, ΚΑΛΕΣ & ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΕΣ ΤΕΧΝΕΣ
Υπεύθυνη: Χρ. Παπαδάκη

ΤΡΙΤΗ

3 ΩΡΕΣ (14.15-16.30)

Α΄, Β΄, Γ΄

5

 

ΟΜΙΛΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ: ΑΛΓΟΡΙΘΜΙΚΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΜΕ ΓΛΩΣΣΕΣ ΥΨΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ
Υπεύθυνη:
Στ. Γεωργαντάκη

ΤΡΙΤΗ

3 ΩΡΕΣ (14.15-16.15)

Α΄Β΄Γ΄

Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ

6

ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ
Υπεύθυνη: Αντ.Λασκαρίδου

ΤΡΙΤΗ

2 ΩΡΕΣ (14.15-15.45)

Α΄, Β΄, Γ΄

7

ΕΜΒΑΘΥΝΣΗ ΣΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
Υπεύθυνη: Ασ. Αγγελή

ΤΕΤΑΡΤΗ

2 ΩΡΕΣ (14.15 -15.45)

Γ΄

8

ΕΜΒΑΘΥΝΣΗ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ
Υπεύθυνη: Σ. Παπακώστα

ΤΕΤΑΡΤΗ

2 ΩΡΕΣ (14.15 -15.45)

Α΄, Β΄

9

ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ
Υπεύθυνη:
Α. Δάλκου

ΤΕΤΑΡΤΗ

2 ΩΡΕΣ(14.15-15.45)  

Γ΄

10

ΑΘΗΝΑΪΚΟΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟΙ. Μαθήματα και περιηγήσεις στην ιστορία και τα μνημεία της Αθήνας 
ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΕΟΤΕΡΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ
Υπεύθυνη: Α. Καφετζάκη

ΤΕΤΑΡΤΗ

2 ΩΡΕΣ (14.15-15.45)  

Α΄, Β΄, Γ΄

11

«ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ» 
Υπεύθυνη: Ολ. Τριπολιτσιώτου

ΤΕΤΑΡΤΗ

2 ΩΡΕΣ (14.15-15.45)  

Α΄, Β΄, Γ΄

12

ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ OΜΙΛΟΣ:«ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ» ΙΟΝΕΣΚΟ
Υπεύθυνος:Μ. Μιχαλιός

ΠΕΜΠΤΗ

4 ΩΡΕΣ (13.45-16.45)

Α΄, Β΄, Γ΄

13

ΟΜΙΛΟΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ: Mythology – Erasmus+
Υπεύθυνη: Χ.Δρακοπούλου

ΠΕΜΠΤΗ

2 ΩΡΕΣ (13.30-15.00)

Α΄, Β΄, Γ΄

14

ΟΜΙΛΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΥΝΟΛΑ
Υπεύθυνη: Μ. Καραλή

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

2 ΩΡΕΣ (13.30-15.00)

Α΄, Β΄, Γ΄

15

ΟΜΙΛΟΣ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ: Δημιουργική σκέψη και λόγος
Υπεύθυνη: Ε. Γκόνου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

3 ΩΡΕΣ (13.30 – 15.45)

Α΄, Β΄, Γ΄

 

Η συμμετοχή στους απογευματινούς ομίλους είναι προαιρετική. Κάθε μαθητής/τρια έχει το δικαίωμα να επιλέξει μέχρι δύο (2) ομίλους που απευθύνονται στην τάξη φοίτησής του.

Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των ενδιαφερόμενων μαθητών/τριών να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στους απογευματινούς μαθητικούς ομίλους του Πρότυπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής μέσω του ηλεκτρονικού συνδέσμου https://forms.gle/AzkB1sYLeGkcii8QA

σε πρώτη φάση μέχρι και την Τετάρτη, 5/10/2022.