Σάββατο, 27 07 2024

Συμμετοχή του σχολείου μας στη Δράση ΑΘΛΟΠΑΙΔΕΙΑΣ "Παίζω με μια ρακέτα και μια μπάλα"

Την Τετάρτη, 3 Απριλίου, πραγματοποιήθηκε στο Δ.Α.Κ. Παλαιού Φαλήρου η Δράση ΑΘΛΟΠΑΙΔΕΙΑΣ (στο πλαίσιο εκδηλώσεων Σχολικός Αθλητισμός Δ΄ Αθήνας) "Παίζω με μια ρακέτα και μια μπάλα" , που διοργανώθηκε σε συνεργασία από τις Ελληνικές Ομοσπονδίες Ε.Φ.Ο.Α. , Σ.Ε.Γ.Α.Σ, Ε.Φ.Ο, Ε.Π.Α. Αμεα, Σ.Ε.Φ.Α.Α., την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία της Ελλάδας, καθώς και την Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Δραστηριοτήτων (ΟΕΣΑΔ) Δ΄ Αθήνας.

Τέτοιες δράσεις έχουν σκοπό την ενθάρρυνση και εκπαίδευση των μαθητών/τριών στην υιοθέτηση της αξίας της διά βίου άσκησης, στην καλλιέργεια ηθικών αξιών και στην επίτευξη κοινωνικής συνοχής μέσα από την ισότιμη συμμετοχή σε αθλητικές δραστηριότητες χωρίς ανταγωνιστικό χαρακτήρα, οι μαθητές/τριες καλλιεργούν την αίσθηση του ανήκειν, τις αξίες της ενσυναίσθησης και της συμπερίληψης και βιώνουν τη χαρά του παιχνιδιού.

Την ομάδα των μαθητών/τριών συνόδευσαν η κα Β. Αλεξίου, η οποία είχε και την πρωτοβουλία της συμμετοχής του σχολείου μας, η κα Καραλή και ο κος Τσιλιούκας.

Δράση του σχολείου μας με την Πανελλήνια Αθλητική Ομοσπονδία Κωφών «Αθλούμαι, Οραματίζομαι και Στοχεύω ψηλά»

Τη Δευτέρα, 12 Φεβρουαρίου, κατά τις 4η και 5η διδακτικές ώρες, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας δράση με την Πανελλήνια Αθλητική Ομοσπονδία Κωφών «Αθλούμαι, Οραματίζομαι και Στοχεύω ψηλά». Οι μαθητές/τριες των Α΄ και Β΄ τάξεων παρακολούθησαν στην Αίθουσα Εκδηλώσεων παρουσίαση και συνομίλησαν με τους εκπροσώπους της Ομοσπονδίας. Στη συνέχεια έλαβε χώρα φιλικός αγώνας μεταξύ μαθητών της Γ΄ τάξης και ομάδας παιδιών της Ομοσπονδίας. Η δράση αυτή, την οποία εισηγήθηκε και οργάνωσε η εκπαιδευτικός της Φυσικής Αγωγής κα Β. Αλεξίου και η οποία εκτιμήθηκε από το σχολείο ως σημαντική άσκηση συνύπαρξης και πρακτική συμπερίληψης και αλληλεγγύης, βρήκε εξαιρετική ανταπόκριση από τους μαθητές/τριές μας και ελπίζουμε ότι ήταν μία όμορφη και εποικοδομητική εμπειρία.

Συμμετοχή του σχολείου μας στη Ημερίδα Αθλοπαιδιών στο ΔΑΚ Παλαιού Φαλήρου τη Δευτέρα 27-11-2023

Τη Δευτέρα 27 Νοεμβρίου το σχολείο μας συμμετείχε στην Ημερίδα αγώνων Αθλοπαιδιών, την οποία διοργάνωσε η Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αθλητικών Δραστηριοτήτων (Ο.Ε.Σ.Α.Δ) που συγκροτήθηκε με απόφαση του Περιφερειακού Δ/ντή Εκπαίδευσης Αττικής στο πλαίσιο του προγράμματος "Σχολικός Αθλητισμός Δ’ Αθήνας", σε συνεργασία με το ΤΕΦΑΑ Αθήνας και την υποστήριξη των ομοσπονδιών Καλαθοσφαίρισης και Πετοσφαίρισης.

Η Ημερίδα διεξήχθη στο ΔΑΚ Παλαιού Φαλήρου. Το σχολείο μας συμμετείχε με 2 ομάδες μικτές (4×4) στο βόλλευ, 1 ομάδα στο ποδόσφαιρο, 1 ομάδα μπάσκετ αγοριών και 1 ομάδα μπάσκετ κοριτσιών. Συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριές μας για τις επιδόσεις τους αλλά και την υποδειγματική εμφάνιση και συμπεριφορά τους. Τις ομάδες συνόδευσαν η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής και προπονήτριά τους κα Β. Αλεξίου, η κα Μ. Καραλή και η κ. Α. Καφετζάκη.

Ευχαριστούμε πολύ τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την αγαστή συνεργασία και την αμέριστη συμπαράστασή του (διάθεση πούλμαν για τη μεταφορά μας και μπλουζάκια για τα μέλη των ομάδων του βόλλευ).
Ευχαριστούμε και τον καθηγητή Φυσικής Αγωγής του Λυκείου μας, κ. Σάρλα,  για τη διάθεση των εμφανίσεων της ομάδας ποδοσφαίρου.

Συμμετοχή μαθητών/τριών του σχολείου μας στην Αθλητική Δράση «ΤρέχουΜΕ για την Ευεξία»

Την Παρασκευή, 29/9/2023, το σχολείο μας συμμετείχε (με ομάδα 12 μαθητών/τριών) στην Αθλητική Δράση «ΤρέχουΜΕ για την ΕΥεξία», την οποία διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δ’ Αθήνας, στο πλαίσιο του προγράμματος «ΣχολικόςΑθλητισμός Δ ΄Αθήνας», σε συνεργασία με τη Δ/νση Αθλητισμού του Δήμου Ν. Σμύρνης και τον ΣΕΓΑΣ, καιμε αφορμή την 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023, στο Άλσος Ν.Σμύρνης.

Η διοργάνωση αφιερώθηκε στους πληγέντες μαθητές/τριες απότα ακραία καιρικά φαινόμενα με την ευχή του χρόνου να τρέξουμε όλοι μαζί.

Συγχαίρουμε τους μαθητές/τριές μας για τη συμμετοχή και την πολύ καλή τους επίδοση, καθώς και την υπεύθυνη καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κα Βασιλεία Αλεξίου που συνόδευσε και καθοδήγησε την ομάδα.