ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΜΑΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ

Tradycje naszym dziedzictwem kulturowym

Παραδόσεις της πολιτιστικής μας κληρονομιάς

erasmus logo

Από το σχολικό έτος 2018-2019, και για δύο χρόνια (2018-2020), το Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης  συμμετείχε ως εταίρος σε «σύμπραξη ανταλλαγών μεταξύ σχολείων ΚΑ229», Τομέας Σχολικής Εκπαίδευσης, Erasmus+ 2018 με κωδικό αριθμό 2018-1-PL01-KA229-051226_3 και τίτλο  “Tradycje naszym dziedzictwem kulturowym” (Παραδόσεις της πολιτιστικής μας κληρονομιάς).

Συντονιστής της σύμπραξης ήταν το Zespol Szkolno Przedszkolny Szkola Podstawowaim. Wandy Chotomskiejw Kleczewie, στο Kleczew της Πολωνίας και εταίρος, εκτός του Π.Γ.Ε.Σ.Σ., το Istituto Comprensivo G. Mariti στη Fauglia (Πίζα, Ιταλία). Συντονίστρια-υπεύθυνη για την εκτέλεση του σχεδίου η καθηγήτρια αγγλικής γλώσσας Χριστίνα Δρακοπούλου.  Κατά τη διάρκεια της διετίας ήταν προγραμματισμένες έξι συναντήσεις με πρωτοβουλία των σχολείων-εταίρων.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές από τις τρεις χώρες συνεργάστηκαν και ετοίμασαν παρουσιάσεις με κοινό θέμα με στόχο να γνωρίσουν και να κατανοήσουν καλύτερα την πολιτιστική κληρονομιά της πατρίδας τους αλλά και των χωρών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα.

Η πρώτη συνάντηση πραγματοποιήθηκε από 12 έως 16 Δεκεμβρίου 2018 στο Kleczew της Πολωνίας. Στην ελληνική αποστολή συμμετείχαν μόνο καθηγητές και συζητήθηκαν οργανωτικά θέματα του προγράμματος. (βίντεο της συνάντησης)

Η δεύτερη συνάντηση πραγματοποιήθηκε το Φεβρουάριο του 2019 στην Ιταλία με τη συμμετοχή 10 μαθητών και 2 καθηγητών.

Τον Μάρτιο του 2019, αποστολές από τα δύο συνεργαζόμενα σχολεία επισκέφτηκαν την Ελλάδα και περιηγήθηκαν σε αξιοθέατα, γνωρίστηκαν και αντάλλαξαν απόψεις με τους μαθητές και τους καθηγητές του σχολείου μας.

Λόγω της πανδημίας οι επόμενες συναντήσεις δεν πραγματοποιήθηκαν, ωστόσο οι μαθητές από όλα τα σχολεία επικοινωνούσαν διαδικτυακά και συνέχισαν τη συνεργασία τους.

Η τελική συνάντηση-απολογισμός του προγράμματος πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά τον Δεκέμβριο του 2020. (βίντεο με την παρουσίαση του ελληνικού προγράμματος)

Traditions of our cultural heritage - The Calendar Page 01