Σάββατο, 27 07 2024

Διάλεξη-παρουσίαση με θέμα «Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών - Από τις σπουδές έως τις επαγγελματικές ευκαιρίες» από τον δρ Κωνσταντίνο Μπουρούση

Την Παρασκευή 26 Απριλίου, οι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης παρακολούθησαν στην Αίθουσα Εκδηλώσεων διάλεξη-παρουσίαση με θέμα  «Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών - Από τις σπουδές έως τις επαγγελματικές ευκαιρίες»  από τον δρ Κωνσταντίνο Μπουρούση, επιστημονικό συνεργάτη του ΕΜΠ. Ακολούθησε συζήτηση με τους /τις μαθητές/τριες, ιδιαιτέρως εποικοδομητική και διαφωτιστική. Ευχαριστούμε θερμά τον κο Μπουρούση για την προσφορά του. Η παρουσίαση αυτή ολοκλήρωσε τις προγραμματισμένες παρουσιάσεις σχετικά με επιστημονικά πεδία, σπουδές, κατάρτιση και δεξιότητες, αγορά εργασίας και εργασιακές συνθήκες, στο πλαίσιο Σχεδίου Δράσης του σχολείου μας «Σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός και ενημέρωση για εργασιακές δεξιότητες και ικανότητες τον 21ο αιώνα» για τους/τις μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης.

Δράση για τους/τις μαθητές/τριες της Γ΄ Γυμνασίου "Διερεύνησε, Σχεδίασε, Δράσε για τη σταδιοδρομία σου!" του Εργαστηρίου Συμβουλευτικής Επιστήμης και Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας του ΕΚΠΑ

Την Τρίτη 16-4-2024, κατά τις 6η και 7η διδακτικές ώρες, πραγματοποιήθηκε δράση ΣΕΠ για τους/τις μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης με τον παραπάνω τίτλο. Τη δράση υλοποίησαν συνεργάτιδες του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών "Συμβουλευτική, Επαγγελματικός Προσανατολισμός και Διά Βίου Μάθηση", της Φιλοσοφικής Σχολής (Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) του ΕΚΠΑ, με το οποίο το σχολείο μας έχει συμφωνία συνεργασίας. Ήταν μία εξαιρετικά εποικοδομητική εμπειρία για τους/τις μαθητές/τριες και ευχαριστούμε το Εργαστήριο Συμβουλευτικής του ΕΚΠΑ για την προσφορά του προς το σχολείο μας.

Σεμινάριο επαγγελματικού προσανατολισμού από τον κ. Νικόλαο Δεμερτζή

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024, τις δύο τελευταίες διδακτικές ώρες, οι μαθητές της Γ΄ τάξης παρακολούθησαν σεμινάριο επαγγελματικού προσανατολισμού με τίτλο: "Νέα δεδομένα στην αγορά εργασίας - δεξιότητες ζωής  - "Πώς επιλέγω σωστά εργασία και επάγγελμα" από τον κ. Νικόλαο Δεμερτζή, Διευθυντή του 5ου Λυκείου Ν. Σμύρνης και Σύμβουλο Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Δήμου Νέας Σμύρνης.  Η διάλεξη-παρουσίαση του κ. Δεμερτζή ήταν εξαιρετικά εύληπτη και παραστατική, συνοδευόμενη από βιωματικές δράσεις, ενώ τέθηκαν και απαντήθηκαν πολλές ερωτήσεις μαθητών/τριών.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Νικόλαο Δεμερτζή για την προσφορά του στο σχολείο μας!

Ενημέρωση στου μαθητές της Γ' Γυμνασίου για το πεδίο των Κοινωνικών Επιστημών και τις επαγγελματικές του διεξόδους

Την Τρίτη 5 Μαρτίου 2024 κατά τις 2η και 3η διδακτικές ώρες οι μαθητές της Γ' τάξης παρακολούθησαν ενημερωτική διάλεξη-παρουσίαση με θέμα: "Το πεδίο των Κοινωνικών Επιστημών και οι επαγγελματικές του διέξοδοι" από τον Σύμβουλο Εκπαίδευσης ΠΕ78, σύμβουλο Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου μας και μέλος του ΕΠ.Ε.Σ. του σχολείου μας κο Γεώργιο Μπίκο. Η παρουσίαση του κυρίου Μπίκου αποτέλεσε τη τρίτη από μία σειρά προγραμματιζόμενων παρουσιάσεων επαγγελμάτων, σχετικά με τις σπουδές, την κατάρτιση και τις δεξιότητες που απαιτούν, τις εργασιακές συνθήκες και τη θέση τους στην αγορά εργασίας, στο πλαίσιο Σχεδίου Δράσης του σχολείου μας «Σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός και ενημέρωση για εργασιακές δεξιότητες και ικανότητες τον 21ο αιώνα» για τους/τις μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Γεώργιο Μπίκο για την προσφορά του στο σχολείο μας!

Διάλεξη-παρουσίαση στους/στις μαθητές/τριες της Γ΄τάξης για το επάγγελμα του Αρχαιολόγου από τον καθηγητή Κλασικής Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ κύριο Δημήτριο Πλάντζο

Την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου, οι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης παρακολούθησαν στην Αίθουσα Εκδηλώσεων διάλεξη-παρουσίαση για το επάγγελμα του Αρχαιολόγου από τον καθηγητή Κλασικής Αρχαιολογίας στο ΕΚΠΑ, κο Δημήτριο Πλάντζο. Η παρουσίαση και η συζήτηση που ακολούθησε με τους μαθητές/τριες ήταν ιδιαιτέρως εποικοδομητική και διαφωτιστική. Η παρουσίαση του καθηγητή κυρίου Πλάντζου αποτέλεσε τη δεύτερη από μία σειρά προγραμματιζόμενων παρουσιάσεων επαγγελμάτων, σχετικά με τις σπουδές, την κατάρτιση και τις δεξιότητες που απαιτούν, τις εργασιακές συνθήκες και τη θέση τους στην αγορά εργασίας, στο πλαίσιο Σχεδίου Δράσης του σχολείου μας «Σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός και ενημέρωση για εργασιακές δεξιότητες και ικανότητες τον 21ο αιώνα» για τους/τις μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης.

Διάλεξη-παρουσίαση στους/στις μαθητές/τριες της Γ΄τάξης για το επάγγελμα του Μηχανικού Πληροφορικής από τον κύριο Ιωάννη Φωτιάδη

Τη Δευτέρα, 4 Δεκεμβρίου οι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης παρακολούθησαν στην Αίθουσα Εκδηλώσεων διάλεξη-παρουσίαση για το επάγγελμα του Μηχανικού Πληροφορικής από τον κύριο Ιωάννη Φωτιάδη. Η παρουσίαση και η συζήτηση που ακολούθησε με τους μαθητές/τριες ήταν ιδιαιτέρως εποικοδομητική και διαφωτιστική. Η παρουσίαση του κυρίου Φωτιάδη αποτέλεσε την πρώτη από μία σειρά προγραμματιζόμενων παρουσιάσεων επαγγελμάτων, σχετικά με τις σπουδές, την κατάρτιση και τις δεξιότητες που απαιτούν, τις εργασιακές συνθήκες και τη θέση τους στην αγορά εργασίας, στο πλαίσιο Σχεδίου Δράσης του σχολείου μας «Σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός και ενημέρωση για εργασιακές δεξιότητες και ικανότητες τον 21ο αιώνα» για τους/τις μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης.