Σάββατο, 27 04 2024

ΜΑΘΗΤΙΚΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑ 2023-24

• (26 Οκτωβρίου 2023): Συμμετοχή ομάδας μαθητών/τριών στο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο που οργανώθηκε στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος ΕΚΠΑ-ΕΛΙΔΕΚ «Ο ξένος, ο άλλος, ο διαφορετικός: ταυτότητα και ετερότητα στη Λογοτεχνία». Αμφιθέατρο της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ. Το πρόγραμμα χρηματοδοτήθηκε από το ΕΛΙΔΕΚ (3η Προκήρυξη δράσης-Επιστήμη και Κοινωνία» -Κόμβοι Έρευνας-Καινοτομίας και Διάχυσης». Θεματική 1: Κόμβοι Έρευνας και καινοτομίας στην Εκπαίδευση). Τίτλος ανακοίνωσης-παρουσίασης «“Ένας είναι ο Θεός!” (;) Συζητώντας για την επιρροή του διαφορετικού θρησκεύματος στις σχέσεις των ανθρώπων». Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αντωνία Καφετζάκη.

• (1-5 Μαρτίου 2024): 3ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο «Ο θεσμός της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης. Η νέα γενιά θεμελιώνει το κοινό ευρωπαϊκό μέλλον: προστατεύει την πολιτιστική κληρονομιά, αντιμετωπίζει την κλιματική κρίση, εμπιστεύεται την επιστημονική γνώση». Διοργάνωση ELEMACYN (International Students Conferences). Τίτλοι εισηγήσεων: «Επιστήμη και Ψευδοεπιστήμη». Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ολ. Τριπολιτσιώτου & «Ανακαλύπτοντας τα μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς της UΝΕSCΟ στην Πράγα». Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ασημίνα Αγγελή, Σωτηρία Παπακώστα, Αντωνία Ξενάκη, Βασιλεία Αλεξίου.

• (9 Μαρτίου 2024): 9ο Μαθητικό Συμπόσιο Συνεργαζόμενων Γυμνασίων δικτύου ASPnet της UNESCO  με θέμα "Κυκλική Οικονομία". Συμμετοχή με ταινιάκι υπό τον τίτλο: "Μορφές κυκλικής οικονομίας". Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Αικ. Γκότση, Α. Ξενάκη, Ολ. Τριπολιτσιώτου, Μ. Καραλή, Χρ. Παπαδάκη.

• (4-6 Απριλίου 2024): 1ο Μαθητικό Περιβαλλοντικό Συνέδριο του Εθνικού Εκπαιδευτικού Δικτύου Δράσης «Κωνσταντινούπολη-Θεσσαλονίκη, Μια Εκπαιδευτική Συνύπαρξη - Πολίτες της Πόλης, Έλληνες της Οικουμένης» των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης. Τίτλος εισήγησης: «Το αποτύπωμα της βυζαντινής κληρονομιάς στις πόλεις του χθες και του σήμερα». Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Δ. Μουρελάτος, Μαρία Λαμπίδη, Αντωνία Καφετζάκη.

• (17-20 Απριλίου 2024): 2ο Μαθητικό Συνέδριο (υβριδικό): «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου». Θεματικός Άξονας: Τοπική ιστορία και εθιμικές τοπικές συνήθειες. Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Δ. Μουρελάτος (συντονιστής), Ξανθή Τσαπάρα, Α. Καφετζάκη (συνεργάτες εκπαιδευτικοί). Τίτλος εργασίας: «Από την ιστορία της Νέας Σμύρνης» ως 10λεπτο ταινιάκι. (Πρόγραμμα Συνεδρίου εδώ)