Κυριακή, 06 10 2024

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΗ ΜΙΑΣ (01) ΚΕΝΗΣ ΘΕΣΗΣ ΣΤΗ Β΄ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2024-25

Σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση 25451/Δ6 (ΦΕΚ 1671/14-3-2024) «Ρύθμιση θεμάτων σχετικά με την εισαγωγή μαθητών σε Πρότυπα, Πειραματικά και Εκκλησιαστικά Σχολεία για το 2024-2025» (άρθρο 5), το ΕΠ.Ε.Σ. του Προτύπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης καλεί τους ενδιαφερόμενους γονείς/κηδεμόνες να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής των τέκνων τους στη δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων που θα πραγματοποιηθεί για την πλήρωση μίας (1) κενωθείσας θέσης μαθητή/τριας στη Β΄ τάξη σχολικού έτους 2024-25.

Οι αιτήσεις ( κατεβάστε την αίτηση από εδώ ) πρέπει να υποβληθούν αυτοπροσώπως από τον έναν τουλάχιστον γονέα/κηδεμόνα (ο έτερος γονέας/κηδεμόνας οφείλει να αποστείλει Υ.Δ. ( κατεβάστε την Υπεύθυνη Δήλωση από εδώσυναίνεσης μέσω gov.gr ή να την προσκομίσει ο/η ίδιος/α ) στο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής (Λέσβου 4, Ν. Σμύρνη), από τη Τρίτη, 3/9/2024 μέχρι και την Τετάρτη, 4/9/2024, ώρες 08:10-11:00. Οι αιτούντες θα λάβουν αριθμό πρωτοκόλλου, ο οποίος θα επέχει θέση ατομικού κωδικού για κάθε αίτηση. Στην παραπάνω διαδικασία δεν μπορούν να συμμετέχουν μαθητές που φοιτούν ήδη σε Πρότυπο Γυμνάσιο.

Η δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων θα λάβει χώρα στο κτήριο του Προτύπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, την Παρασκευή, 6/9/2024, ώρα 9:00-11:30 π.μ. (ώρα προσέλευσης των υποψηφίων 08:30 π.μ.). Οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στο πλαίσιο ενιαίας εξέτασης εκατόν πενήντα (150) λεπτών, σε μορφή ερωτήσεων κλειστού τύπου/πολλαπλής επιλογής σε δύο αντικείμενα (Ελληνική Γλώσσα & Μαθηματικά), σε γνώσεις και δεξιότητες που απέκτησαν κατά τη φοίτησή τους στην Α΄ Γυμνασίου.

Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν μαζί τους α) Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατήριο β) στυλό διαρκείας χρώματος μπλε ή μαύρο.

Επιτρέπεται στους υποψηφίους να έχουν μαζί τους νερό. Απαγορεύεται να έχουν μαζί τους βιβλία, τετράδια, σημειώσεις, διορθωτικό (blanco), κινητό τηλέφωνο ή άλλες ηλεκτρονικές συσκευές.

Σε περίπτωση ισοβαθμίας στην 1η θέση, θα διεξαχθεί κλήρωση μεταξύ των ισοβαθμούντων ενώπιον του ΕΠ.Ε.Σ. του σχολείου. Στην κλήρωση δύναται να παρίστανται οι ενδιαφερόμενοι γονείς, ή/και κηδεμόνες, ή άλλο πρόσωπο που έχει νομίμως εξουσιοδοτηθεί σχετικά. Όλοι οι μη εισακτέοι θα θεωρηθούν επιλαχόντες κατά τη σειρά της βαθμολογικής τους επίδοσης.

ΑΙΤΗΣΗ εδώ

Υπεύθυνη Δήλωση εδώ.

Το ΕΠ.Ε.Σ. του Π.Γ.Ε.Σ.Σ.