ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ
Σμύρνη 1733 – 1922 Νέα Σμύρνη 1935 – σήμερα
Άρτεμις Χατζηγιαννάκη, "Η πολιτεία που αρμενίζει στα πέλαγα" (2015) Υδατογραφία σε χαρτί, 69x14 εκ.
Το ωρολόγιο πρόγραμμα κάθε τμήματος από 24/10/22 εδώ
Το ωρολόγιο πρόγραμμα κάθε τμήματος για την εβδομάδα 17/10/22 εδώ
Μετά την ολοκλήρωση της Α΄ φάσης δηλώσεων στους ομίλους αριστείας και δημιουργικότητας του σχολικού έτους 2022-23, σύμφωνα με την πρόσκληση της 24ης Σεπτεμβρίου 2022, συμπληρώθηκαν οι θέσεις σε όλους τους προαναφερόμενους ομίλους, εκτός από τον όμιλο «Φιλαναγνωσία και Κινηματογράφος» και τον όμιλο Μουσικής «Μουσικά σύνολα».
Όσοι μαθητές / μαθήτριες επιθυμούν να δηλώσουν εκ νέου στους δύο ανωτέρω ομίλους μπορούν να συμπληρώσουν τη σχετική φόρμα εδώ μέχρι την Πέμπτη, 13/10/2022.
Από τη Δευτέρα, 17/10/22 θα λειτουργήσουν όλοι οι συμπληρωθέντες όμιλοι. Έως τότε οι διδάσκοντες θα ενημερώσουν τους μαθητές/μαθήτριες σε ποιον όμιλο ανήκουν.
Από τη Διεύθυνση
Το ωρολόγιο πρόγραμμα κάθε τμήματος για την εβδομάδα 10/10/22 εδώ
Tο σχολικό έτος 2022-23 θα λειτουργήσουν οι εξής απογευματινοί μαθητικοί όμιλοι:
A/A |
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΟΜΙΛΟΙ 2022 - 2023 |
ΗΜΕΡΑ |
ΔΙΑΡΚΕΙΑ |
ΤΑΞΕΙΣ |
1 |
ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ – HUMANRIGHTS |
ΤΕΤΑΡΤΗ |
2 ΩΡΕΣ (14.10-15.40) |
Α΄, Β΄, Γ΄ |
2 |
ΟΜΙΛΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ |
ΔΕΥΤΕΡΑ |
4 ΩΡΕΣ (2:10-16:50) |
Α΄, Β΄, Γ΄ |
3 |
ΟΜΙΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΚΙΝΗΤΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ ΜΕ AppInvetor -ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ AWS GETIT ΚΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ PYTHΟN |
ΔΕΥΤΕΡΑ |
2 ΩΡΕΣ (14:15-15:45) |
Α΄ |
4 |
ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ: ΣΧΕΔΙΟ, ΚΑΛΕΣ & ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΕΣ ΤΕΧΝΕΣ |
ΤΡΙΤΗ |
3 ΩΡΕΣ (14.15-16.30) |
Α΄, Β΄, Γ΄ |
5
|
ΟΜΙΛΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ: ΑΛΓΟΡΙΘΜΙΚΗ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΜΕ ΓΛΩΣΣΕΣ ΥΨΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ |
ΤΡΙΤΗ |
3 ΩΡΕΣ (14.15-16.15) |
Α΄, Β΄, Γ΄ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ |
6 |
ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ |
ΤΡΙΤΗ |
2 ΩΡΕΣ (14.15-15.45) |
Α΄, Β΄, Γ΄ |
7 |
ΕΜΒΑΘΥΝΣΗ ΣΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ |
ΤΕΤΑΡΤΗ |
2 ΩΡΕΣ (14.15 -15.45) |
Γ΄ |
8 |
ΕΜΒΑΘΥΝΣΗ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ |
ΤΕΤΑΡΤΗ |
2 ΩΡΕΣ (14.15 -15.45) |
Α΄, Β΄ |
9 |
ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ |
ΤΕΤΑΡΤΗ |
2 ΩΡΕΣ(14.15-15.45) |
Γ΄ |
10 |
ΑΘΗΝΑΪΚΟΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟΙ. Μαθήματα και περιηγήσεις στην ιστορία και τα μνημεία της Αθήνας |
ΤΕΤΑΡΤΗ |
2 ΩΡΕΣ (14.15-15.45) |
Α΄, Β΄, Γ΄ |
11 |
«ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ» |
ΤΕΤΑΡΤΗ |
2 ΩΡΕΣ (14.15-15.45) |
Α΄, Β΄, Γ΄ |
12 |
ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ OΜΙΛΟΣ:«ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ» ΙΟΝΕΣΚΟ |
ΠΕΜΠΤΗ |
4 ΩΡΕΣ (13.45-16.45) |
Α΄, Β΄, Γ΄ |
13 |
ΟΜΙΛΟΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ: Mythology – Erasmus+ |
ΠΕΜΠΤΗ |
2 ΩΡΕΣ (13.30-15.00) |
Α΄, Β΄, Γ΄ |
14 |
ΟΜΙΛΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ: ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΥΝΟΛΑ |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ |
2 ΩΡΕΣ (13.30-15.00) |
Α΄, Β΄, Γ΄ |
15 |
ΟΜΙΛΟΣ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ: Δημιουργική σκέψη και λόγος |
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ |
3 ΩΡΕΣ (13.30 – 15.45) |
Α΄, Β΄, Γ΄ |
Η συμμετοχή στους απογευματινούς ομίλους είναι προαιρετική. Κάθε μαθητής/τρια έχει το δικαίωμα να επιλέξει μέχρι δύο (2) ομίλους που απευθύνονται στην τάξη φοίτησής του.
Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των ενδιαφερόμενων μαθητών/τριών να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στους απογευματινούς μαθητικούς ομίλους του Πρότυπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής μέσω του ηλεκτρονικού συνδέσμου https://forms.gle/AzkB1sYLeGkcii8QA
σε πρώτη φάση μέχρι και την Τετάρτη, 5/10/2022.
Το ωρολόγιο πρόγραμμα κάθε τμήματος για την εβδομάδα 26/9/22-30/9/22 εδώ
Τη Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου και ώρα 7 μ.μ. θα γίνει στο ΠΓΕΣΣ από τη διεύθυνση του σχολείου ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων επί θεμάτων λειτουργίας του σχολείου.
(Εκ της διευθύνσεως)
Θεματα εξετάσεων για την πλήρωση μίας (1) κενής θέσης στη Β΄ τάξη σχ. έτους 2022-23 εδώ
Θεματα εξετάσεων για την πλήρωση μίας (1) κενής θέσης στη Γ΄ τάξη σχ. έτους 2022-23 εδώ
Στη Ν. Σμύρνη, σήμερα Τετάρτη 21.09.2022 και ώρα 10.00 στο γραφείο του Διευθυντή του Προτύπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, συνήλθε το Επιστημονικό και Εποπτικό Συμβούλιο του Σχολείου, έπειτα από πρόσκληση της Προέδρου, επίκουρης καθηγήτριας Αικ. Αργυροπούλου, σε συνεδρίαση με το ανωτέρω θέμα.
Το Ε.Π.Ε.Σ., αφού έλαβε υπόψη του την ΥΑ 73226/Δ6 (ΦΕΚ 2261 Β’ /12.06.2020) και τη βαθμολόγηση των υποψηφίων, όπως αυτή κατατέθηκε από τις επιτροπές βαθμολόγησης,
Α π ο φ α σ ί ζ ε ι