Παρασκευή, 03 05 2024

Συμμετοχή του σχολείου μας στη Δράση ΑΘΛΟΠΑΙΔΕΙΑΣ "Παίζω με μια ρακέτα και μια μπάλα"

Την Τετάρτη, 3 Απριλίου, πραγματοποιήθηκε στο Δ.Α.Κ. Παλαιού Φαλήρου η Δράση ΑΘΛΟΠΑΙΔΕΙΑΣ (στο πλαίσιο εκδηλώσεων Σχολικός Αθλητισμός Δ΄ Αθήνας) "Παίζω με μια ρακέτα και μια μπάλα" , που διοργανώθηκε σε συνεργασία από τις Ελληνικές Ομοσπονδίες Ε.Φ.Ο.Α. , Σ.Ε.Γ.Α.Σ, Ε.Φ.Ο, Ε.Π.Α. Αμεα, Σ.Ε.Φ.Α.Α., την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία της Ελλάδας, καθώς και την Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Δραστηριοτήτων (ΟΕΣΑΔ) Δ΄ Αθήνας.

Τέτοιες δράσεις έχουν σκοπό την ενθάρρυνση και εκπαίδευση των μαθητών/τριών στην υιοθέτηση της αξίας της διά βίου άσκησης, στην καλλιέργεια ηθικών αξιών και στην επίτευξη κοινωνικής συνοχής μέσα από την ισότιμη συμμετοχή σε αθλητικές δραστηριότητες χωρίς ανταγωνιστικό χαρακτήρα, οι μαθητές/τριες καλλιεργούν την αίσθηση του ανήκειν, τις αξίες της ενσυναίσθησης και της συμπερίληψης και βιώνουν τη χαρά του παιχνιδιού.

Την ομάδα των μαθητών/τριών συνόδευσαν η κα Β. Αλεξίου, η οποία είχε και την πρωτοβουλία της συμμετοχής του σχολείου μας, η κα Καραλή και ο κος Τσιλιούκας.