Σάββατο, 27 04 2024

Διάλεξη-παρουσίαση στους/στις μαθητές/τριες της Γ΄τάξης για το επάγγελμα του Αρχαιολόγου από τον καθηγητή Κλασικής Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ κύριο Δημήτριο Πλάντζο

Την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου, οι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης παρακολούθησαν στην Αίθουσα Εκδηλώσεων διάλεξη-παρουσίαση για το επάγγελμα του Αρχαιολόγου από τον καθηγητή Κλασικής Αρχαιολογίας στο ΕΚΠΑ, κο Δημήτριο Πλάντζο. Η παρουσίαση και η συζήτηση που ακολούθησε με τους μαθητές/τριες ήταν ιδιαιτέρως εποικοδομητική και διαφωτιστική. Η παρουσίαση του καθηγητή κυρίου Πλάντζου αποτέλεσε τη δεύτερη από μία σειρά προγραμματιζόμενων παρουσιάσεων επαγγελμάτων, σχετικά με τις σπουδές, την κατάρτιση και τις δεξιότητες που απαιτούν, τις εργασιακές συνθήκες και τη θέση τους στην αγορά εργασίας, στο πλαίσιο Σχεδίου Δράσης του σχολείου μας «Σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός και ενημέρωση για εργασιακές δεξιότητες και ικανότητες τον 21ο αιώνα» για τους/τις μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης.