Πέμπτη, 02 05 2024

Διδακτικές Επισκέψεις Ομίλων Εικαστικών και Μουσικής στο Πολιτιστικό Ίδρυμα του Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ)

Οι μαθητές/τριες που συμμετέχουν στους Ομίλους Εικαστικών και Μουσικής επισκέφθηκαν το Πολιτιστικό Ίδρυμα του Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ) Δωρίδος 2 & Λεωφ. Ειρήνης 14 στον Ταύρο, όπου παρακολούθησαν τα ακόλουθα εκπαιδευτικά προγράμματα: ο Όμιλος Εικαστικών το πρόγραμμα Εργαστήρι: Με έμπνευση από την Φύση, στις 31 Οκτωβρίου 2023 και ο Όμιλος Μουσικής πρόγραμμα Εργαστήρι: Με αφορμή τα πουλιά, στις 3 Νοεμβρίου 2023. Τα προγράμματα είναι εγκεκριμένα από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού και προσφέρονται δωρεάν. Επίσης το ΠΙΟΠ είχε αποστείλει στο σχολείο δωρεάν το απαραίτητο εκπαιδευτικό υλικό (βιβλία) για την προετοιμασία των μαθητών/τριών.

Και οι δύο επισκέψεις πραγματοποιήθηκαν μετά το πέρας του σχολικού ωραρίου, 14:00 έως 16:00. Οι μετακινήσεις υλοποιήθηκαν υπό την αιγίδα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, ο οποίος προσέφερε και τα πούλμαν της μεταφοράς. Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων για την προσφορά του!!!