Παρασκευή, 19 04 2024

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥ / ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΗ ΣΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 17 ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

Θέμα: Διάκριση σχολείου / διάκριση μαθητή

Στο πλαίσιο του “Bravo School”, του Πανελλήνιου Σχολικού Διαγωνισμού για τους 17 παγκόσμιους στόχους βιώσιμης ανάπτυξης, ο οποίος διοργανώθηκε με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας από το εκπαιδευτικό τμήμα «Βιωματικό Σχολείο» του “QualityNet Foundation”, σε συνεργασία με την Unicef και την Unesco, και εντάχθηκε στην παγκόσμια καμπάνια του ΟΗΕ για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη, το σχολείο μας διακρίθηκε ως πρεσβευτής των 17 στόχων βιώσιμης ανάπτυξης και μέλος του δικτύου σχολείων “Sustainable Development Goals School Club”.

Στο πλαίσιο του διαγωνισμού, το ποίημα «Η Μπαλάντα του Ξενιτεμένου» του μαθητή της β΄ τάξης ΜΠΑΚΑ ΘΕΟΔΩΡΟΥ διακρίθηκε ως η καλύτερη μαθητική δημιουργία για τον 1ο στόχο «Μηδενική Φτώχεια».

Η παρουσίαση των αποτελεσμάτων του διαγωνισμού θα λάβει χώρα στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού, την Πέμπτη 07/06/2018 και ώρα 09:00 – 13:00.

Συγχαίρουμε θερμά τον μαθητή μας για την επιτυχία του!

Ν. ΛΙΝΑΡΔΟΣ