Παρασκευή, 19 04 2024

Επιστολή προς τους γονείς της Α΄Γυμνασίου

Αγαπητοί γονείς / κηδεμόνες,

Θα ήθελα κατά πρώτον να σας συγχαρώ για την επιτυχία των παιδιών σας στις εξετάσεις εισαγωγής στην α΄ τάξη του Πρότυπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης και να ευχηθώ στους νέους μας μαθητές και στις νέες μας μαθήτριες καλή πρόοδο. Εφόσον ανήκετε πλέον στην εκπαιδευτική κοινότητας της Ευαγγελικής Σχολής, είναι σκόπιμο να γνωρίζετε τα κύρια στοιχεία της «φυσιογνωμίας» του Σχολείου μας.

Η Ευαγγελική Σχολή φέρει ένα όνομα με ιδιαίτερο εθνικό και εκπαιδευτικό συμβολισμό. Σέβεται και τιμά την παράδοσή της, είναι σταθερά προσανατολισμένη στους στόχους του πειραματισμού και της αριστείας, και επιδιώκει να προσφέρει στους μαθητές εκπαίδευση υψηλής ποιότητας. Κατά συνέπεια, έχει υψηλές απαιτήσεις από τους μαθητές της, τόσο στον τομέα των σχολικών επιδόσεων όσο και στον τομέα της συμπεριφοράς. Οι μαθητές της Ευαγγελικής Σχολής πρέπει να εκπληρώνουν με προθυμία τις σχολικές υποχρεώσεις τους, να σέβονται τους καθηγητές και τις καθηγήτριές τους, να χρησιμοποιούν με προσοχή την υλικοτεχνική υποδομή του σχολείου, να διατηρούν τους χώρους καθαρούς, και να συμμετέχουν δημιουργικά στη σχολική ζωή με συναίσθηση του συλλογικού συμφέροντος. Πολύ σύντομα θα έχουμε την ευκαιρία να σας ενημερώσουμε λεπτομερώς για τον κανονισμό λειτουργίας του Σχολείου, σε ειδική ενημερωτική συνάντηση.

Θα ήθελα, τέλος, να σας καλέσω να συμμετάσχετε ενεργά στις δραστηριότητες του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και να ενισχύσετε το έργο του.

Με την προσδοκία μιας γόνιμης και εποικοδομητικής συνεργασίας,