ΘΕΜΑ: «Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος και κατάθεσης οικονομικής προσφοράς για την πραγματοποίηση 7ήμερης επίσκεψης εκπαιδευτικών του σχολείου μας στην Πολωνία στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+ KA229»

Το Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+ KA 229, προτίθεται να πραγματοποιήσει 7ήμερη επίσκεψη για 2 εκπαιδευτικούς και 20 μαθητές με:

Προορισμό: Klezcew Πολωνία
Αναχώρηση: 30/03/2020
Επιστροφή: 05/04/2020

Τα ταξιδιωτικά γραφεία που επιθυμούν να αναλάβουν τη διοργάνωση της επίσκεψης καλούνται να καταθέσουν κλεισ

τές οικονομικές προσφορές μέχρι και την Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2020 και ώρα 12:00 σύμφωνα με τις παρακάτω απαιτήσεις:

1. Κατάθεση Ασφαλιστικής και Φορολογικής Ενημερότητας του ταξιδιωτικού γραφείου.

2. Υπεύθυνη δήλωση του ταξιδιωτικού γραφείου ότι διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας που βρίσκεται σε ισχύ καθώς και επικυρωμένο φωτοαντίγραφο του σήματος.

3. Μεταφορικά μέσα ως εξής:
   α. Αεροπλάνο προς και από την Πολωνία. Η αεροπορική εταιρεία που θα επιλεγεί να μην είναι χαμηλού κόστους και να έχει απευθείας πτήση για Πόζναν ή Βαρσοβία για την αναχώρηση και απευθείας πτήση από Βαρσοβία για την επιστροφή.
   β. Τουριστικό λεωφορείο στην Πολωνία, το οποίο θα είναι διαθέσιμο στους μαθητές και συνοδούς καθηγητές του σχολείου, από την άφιξη τους μέχρι και την επιστροφή στο αεροδρόμιο του εξωτερικού.
   Γ. Τουριστικό λεωφορείο στην Ελλάδα για τη μεταφορά από το σχολείο προς και από το αεροδρόμιο της Αθήνας. Τα τουριστικά λεοφωρεία θα πρέπει να πληρούν τις προδιαγραφές ασφαλούς μετακίνησης, βάση της κείμενης νομοθεσίας (π.χ. Πιστοποιητικά ΚΤΕΟ, Δελτίο καταλληλότητας, Ζώνες ασφαλείας κ.τ.λ.), Οι οδηγοί θα πρέπει να έχουν όλα τα προβλεπόμενα από τον νόμο δικαιολογητικά και η συμπεριφορά τους απέναντι στα παιδιά και στους συνοδούς καθηγητές να είναι άψογη.

4. Βεβαίωση από την αεροπορική εταιρεία για τα εισιτήρια.

5. Ασφάλεια Αστικής Επαγγελματικής Ευθύνης και ομαδική και ατομική ασφάλιση των μετακινούμενων μαθητών και εκπαιδευτικών (να κατατεθούν τα σχετικά έγγραφα).

6. Πλήρης ασφαλιστική κάλυψη των εκπαιδευτικών και των μαθητών από οποιαδήποτε αιτία, που να περιλαμβάνει ιατροφαρμακευτική κάλυψη, ικανή νοσοκομειακή περίθαλψη και επείγουσα αερομεταφορά.

7. Να αναγράφεται στην προσφορά η τελική συνολική τιμή συμπεριλαμβανομένων όλων των πιθανών χρεώσεων, φόρων κλπ.

8. Απόδοση από το τουριστικό γραφείο οικονομικής ρήτρας στην περίπτωση που δεν τηρηθούν οι όροι της συμφωνίας.

9. Τρόπος πληρωμής: την ημερομηνία υπογραφής του συμβολαίου θα καταβληθεί ως προκαταβολή το 25% του συμφωνηθέντος ποσού, το υπόλοιπο ποσό, έως το 50% του συνολικού ποσού, θα καταβληθεί πριν την αναχώρηση. Η τελευταία δόση θα καταβληθεί μέσα σε τρείς εργάσιμες ημέρες από την επιστροφή και σε συνάρτηση με την καλή εκτέλεση της εκδρομής. Το ποσό αυτό θα αποτελεί και την ποινική ρήτρα.

10. Σε περίπτωση μη πραγματοποίησης της εκπαιδευτικής επίσκεψης με υπαιτιότητά του, το ταξιδιωτικό γραφείο οφείλει να επιστρέψει όλα τα ποσά που θα έχουν καταβληθεί.

11. Το τελικό πρόγραμμα της εκδρομής θα διαμορφωθεί σε συνεργασία με το ταξιδιωτικό γραφείο που θα επιλεγεί.

12. Στην προσφορά κάθε ενδιαφερόμενου θα πρέπει να αναφέρεται ότι γίνονται ανεπιφύλακτα δεκτοί όλοι οι όροι της προκήρυξης. Επιπλέον επισημαίνονται τα εξής:
   1. Οι προσφορές πρέπει να κατατεθούν στο Σχολείο μέχρι την ανωτέρω ημερομηνία και ώρα αποκλειστικά σε κλειστό φάκελο και με επισυναπτόμενα τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Οι προσφορές θα ανοιχτούν και θα αξιολογηθούν από την αρμόδια επιτροπή του Σχολείου την Τρίτη 28 Ιανουαρίου 2020 και ώρα 10:00.
   2. Τα κριτήρια κατακύρωσης θα είναι τόσο τα ποσοτικά όσο και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των προσφορών, ώστε να διασφαλιστεί η ασφάλεια και η επιτυχία της επίσκεψης. Επομένως, η επιτροπή αξιολόγησης δεν υποχρεούται να επιλέξει το πρακτορείο που μειοδοτεί, ενώ θα ληφθεί υπόψη στην τελική επιλογή η φερεγγυότητα του ταξιδιωτικού πρακτορείου.
   3. Το Σχολείο διατηρεί το δικαίωμα να τροποποιήσει τις ημερομηνίες λόγω έκτακτων συνθηκών ανωτέρας βίας.
   4. Το Σχολείο διατηρεί το δικαίωμα για οποιαδήποτε γραπτή διευκρίνιση σχετικά με την επίσκεψη από τα τουριστικά γραφεία που θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον.
   5. Για κάθε διευκρίνιση, παρακαλούνται τα ενδιαφερόμενα τουριστικά γραφεία να επικοινωνήσουν με το Σχολείο.
   6. Το ταξιδιωτικό γραφείο που θα επιλεγεί για τη διοργάνωση της εκδρομής θα ειδοποιηθεί τηλεφωνικά αμέσως μετά τη σύνταξη του σχετικού πρακτικού καθώς και με e-mail.
   7. Υποβολή ένστασης από τους έχοντες έννομο συμφέρον μπορεί να γίνει εντός δύο (2) ημερών από τη σύνταξη του πρακτικού επιλογής.

Παρασκευάς Γιαλούρης