ΘΕΜΑ: «Πρόσκληση υποβολής οικονομικής προσφοράς για την πραγματοποίηση 4ήμερης εκδρομής»

Σχετική. Υ.Α.33120/ΓΔ4/2017 (ΦΕΚ 681/6-3-2017,τ.Β΄),

Το Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης προκειμένου να πραγματοποιήσει τετραήμερη εκδρομή

ΠΡΟΣΚΑΛΕΙ

τα Γραφεία Γενικού Τουρισμού με ειδικό σήμα και άδεια λειτουργίας από τον ΕΟΤ σε ισχύ, να καταθέσουν στο Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης σφραγισμένη προσφορά μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά μέχρι την Τετάρτη 06 Μαρτίου 2019 και ώρα 11.00 π.μ.

Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν με εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο ή ταχυδρομικά, αρκεί να διασφαλιστεί ότι θα έχουν παραληφθεί από το Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης μέχρι την ανωτέρω ημερομηνία και ώρα.

Οι προσφορές θα ανοιχτούν και θα αξιολογηθούν από την αρμόδια επιτροπή του Σχολείου την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2019 και ώρα 12:00.

Στις προσφορές θα πρέπει να αναφέρεται η τελική συνολική τιμή (με το ΦΠΑ) της εκδρομής και η επιβάρυνση ανά μαθητή.

Για τη σύνταξη της προσφοράς αυτής, σας ενημερώνουμε τα εξής:

Στοιχεία και προδιαγραφές:

1. Έδρα – προορισμός : ΚΑΤΕΡΙΝΗ - ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

2. Ημερομηνία διεξαγωγής εκδρομής 11/4/2019 έως και 14/4/2019.

3. Προβλεπόμενος αριθμός συμμετεχόντων: 65-70 μαθητές και 4 συνοδοί καθηγητές.

4. Μεταφορικό μέσο: λεωφορείο σύγχρονων προδιαγραφών, που να πληροί τις προδιαγραφές ασφαλούς μετακίνησης των μαθητών ( βάση της κείμενης σχετικής νομοθεσίας).

5. Διαμονή – διατροφή : Ξενοδοχείο τουλάχιστον 4* στην Κατερίνη – παραλία Κατερίνης, με ημιδιατροφή εντός του ξενοδοχείου σε απεριόριστο μπουφέ, και με αίθουσα ψυχαγωγίας. Όλοι οι χώροι εστίασης και ψυχαγωγίας θα πρέπει να πληρούν τους όρους ασφαλείας και υγιεινής και να διαθέτουν νόμιμη άδεια λειτουργίας. Για τους μαθητές δωμάτια τρίκλινα η τετράκλινα στον ίδιο όροφο ή στην ίδια πτέρυγα και μονόκλινα για τους συνοδούς καθηγητές. Επίσης όλοι οι χώροι του ξενοδοχείου να είναι στη διάθεση του σχολείου, σε πλήρη λειτουργία και να πληρούν όλες τις απαραίτητες προϋποθέσεις για σωστή και ασφαλή διαμονή (ζεστό νερό , θέρμανση , καθαριότητα κλπ).

6. Εκδρομές – περιηγήσεις : Θεσσαλονίκη, Βεργίνα, Δίον, καταρράκτες Έδεσσας, Σπήλαιο Πετραλώνων. Το τελικό πρόγραμμα θα καταρτισθεί σε συνεργασία με το σχολείο (Επιθυμητή η προσκόμιση προτεινόμενου προγράμματος από το γραφείο).

7. Συμβόλαιο ομαδικής και ατομικής ασφάλισης όλων των μετακινούμενων μαθητών και εκπαιδευτικών.

8. Ασφάλεια Αστικής Επαγγελματικής Ευθύνης και Ταξιδιωτική ασφάλεια (να κατατεθούν τα σχετικά έγγραφα).

9. Έμπειρος συνοδός του ταξιδιωτικού πρακτορείου καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδρομής και αποκλειστικά για τη δική μας εκδρομή.

10.Απόδοση από το τουριστικό γραφείο ποινικής ρήτρας σε περίπτωση αθέτησης των ορών του συμβολαίου από την πλευρά του και την καταβολή του 20% του συνολικού ποσού μετά την επιτυχή ολοκλήρωση της εκδρομής.

11.Τρεις (03) τουλάχιστον δωρεάν συμμετοχές για οικονομικά αδύνατους μαθητές.

12. Αλλαγή κατόπιν συμφωνίας των προβλεπόμενων ημερομηνιών και επιστροφή όλων των χρημάτων κατά την περίπτωση μη πραγματοποίησης του ταξιδιού λόγω ανωτέρας βίας (φυσικές καταστροφές, εκλογές, έκτακτες πολιτικές εξελίξεις κλπ.) αλλά και μη έγκρισης της εκδρομής, ή μη συμπλήρωσης του απαιτούμενου από τη νομοθεσία αριθμού συμμετεχόντων μαθητών.

13. Στις προσφορές να αναφέρονται αν στην προτεινόμενη τιμή περιλαμβάνονται ξεναγήσεις, είσοδοι σε αρχαιολογικούς χώρους, αξιοθέατα, μουσεία κ.λ.π.

Επιπρόσθετα:

Με την προσφορά θα πρέπει να κατατεθεί υπεύθυνη δήλωση ότι το γραφείο διαθέτει ειδικό σήμα καθώς και επικυρωμένο φωτοαντίγραφο του σήματος και άδεια λειτουργίας από τον ΕΟΤ σε ισχύ.

1. Θα ληφθούν υπόψη ΜΟΝΟΝ όσες προσφορές πληρούν απόλυτα τις ως άνω προδιαγραφές.

2. Τα κριτήρια κατακύρωσης θα είναι τόσο τα ποσοτικά όσο και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των προσφορών, ενώ για την τελική επιλογή θα ληφθεί υπόψη και η φερεγγυότητα του τουριστικού γραφείου.

3. Αποδοχή από το τουριστικό γραφείο ποινικής ρήτρας σε ενδεχόμενη αθέτηση των όρων του συμβολαίου από πλευράς του (εγγυητική επιστολή με ποσόν το οποίο θα καθορίσει το σχολείο).

4. Τα λεωφορεία μετακινήσεων να διαθέτουν κλιματισμό, μικροφωνική εγκατάσταση, φαρμακείο, ζώνες ασφαλείας και να πληρούν τις νόμιμες προϋποθέσεις κυκλοφορίας.

5. Διάθεση του μεταφορικού μέσου για όλες τις μετακινήσεις των εκδρομέων σε χώρους ενδιαφέροντος.

6. Το πρακτορείο που θα επιλεγεί, θα ενημερωθεί με τηλεφωνική επικοινωνία.

Το σχολείο με την κατακύρωση δεν δεσμεύεται να πραγματοποιήσει την εκδρομή εφόσον δεν συμπληρωθεί ο προβλεπόμενος αναγκαίος αριθμός συμμετοχών με υπεύθυνη δήλωση του γονέα και καταβολή προκαταβολής.

Π. ΓΙΑΛΟΥΡΗΣ