ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-8

Θέμα:Μετάβαση των αποφοίτων της γ΄ τάξης του Πρότυπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής στο Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής για το σχολικό έτος 2017-8.

Ενημερώνουμε τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών της γ΄ τάξης του Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής ότι, σύμφωνα με την ΥΑ 63619/Δ6 (ΦΕΚ 1367/21-4-2017), οι απόφοιτοι του Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής εγγράφονται αυτοδικαίως στην α΄ τάξη του συνδεδεμένου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής. Ωστόσο, προκειμένου να κάνουν χρήση του δικαιώματος αυτού, οφείλουν να υποβάλουν αίτηση μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας της Δ.Ε.Π.Π.Σ., στη διεύθυνση https://www.iep.edu.gr/pps/ , κατά το χρονικό διάστημα από 28 Απριλίου έως και 19 Μα?ου 2017. Εφιστούμε την προσοχή των γονέων/κηδεμόνων στην καταληκτική ημερομηνία της 19ης Μα?ου, πέραν της οποίας δεν θα είναι δυνατή η υποβολή αίτησης.

Οι γονείς/κηδεμόνες οφείλουν επίσης να υπογράψουν και να υποβάλουν στο Σχολείο μέσω των μαθητών, μέχρι την Πέμπτη 27/04/2017, τη συνημμένη δήλωση προτίμησης για το μάθημα επιλογής που θα παρακολουθήσουν τα τέκνα τους κατά τη φοίτησή τους στην α΄ τάξη του Λυκείου.

Ν. Σμύρνη, 24/4/2017

Ν. Λινάρδος