Πέμπτη, 25 04 2024

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ 8ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ UNESCO

Το Σάββατο 4 Μαρτίου 2023 το σχολείο μας ως μέλος του ΔικτύουΣυνδεδεμένων Σχολείων της ASPNet UNESCO, συμμετείχε στο 8o Ετήσιο Μαθητικό Συμπόσιο που έλαβε χώρα στον φιλόξενο χώρο των Εκπαιδευτηρίων Δούκα.

Το θέμα του φετινού Συμποσίου ήταν “Η Ενεργειακή Κρίση και οι Κοινωνικές Συνέπειες στην Καθημερινότητα” και συμμετείχαν σε αυτό 150 μαθητές και 32 εκπαιδευτικοί από 15 σχολεία, που είναι μέλη του δικτύου Aspnet Unesco. Συγχρόνως το φετινό Συμπόσιο είχε επετειακό χαρακτήρα, καθώς εντάχθηκε στον εορτασμό των 70 χρόνων της δημιουργίας του δικτύου UNESCO.

Από το σχολείο μας συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες και από τις τρεις τάξεις με μεγάλο ενθουσιασμό και επιτυχία. Προσέγγισαν, όπως όλες οι ομάδες εργασίας, το πρόβλημα της ενεργειακής κρίσης, πρότειναν τρόπους αντιμετώπισης σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο και κατέληξαν σε πορίσματα, τα οποία παρουσιάστηκαν στην ολομέλεια και τέθηκαν σε ψηφοφορία.

Την προετοιμασία των μαθητών είχαν αναλάβει οι εκπαιδευτικοί κ. Ελ. Γκόνου, κ. Αικ. Γκότση, κ. Α. Ξενάκη και κ. Ολ. Τριπολιτσιώτου.

Καλλιτεχνικές εργασίες των μαθητών του Ομίλου Εικαστικών παρουσιάστηκαν στην ολομέλεια στο τρίλεπτο βίντεο που επιμελήθηκε η εκπαιδευτικός κ. Χρ. Παπαδάκη. Την μουσική επένδυση ανέλαβε ο Όμιλος Μουσικής, υπό την καθοδήγηση της κ. Μ. Καραλή.

Συμμετέχοντες μαθητές:

Από το Γ3

Νονότα Σοφία (Γραμματέας)

Πανουσάκη Αλεξάνδρα (Πρόεδρος)

Αθανασίου Ευάγγελος – Νεκτάριος

Τσαβαλά Παναγιώτα

Τριαντάφυλλος Κων/νος

Από το Β3

Κράνη – Μπακοπούλου Μαριάννα

Σκαρβέλης Γιάννης

Τράκου Μυρτώ

Τασίκα Αγγελική

Από το Α2

Νικολακοπούλου Σοφία

Παπακωνσταντίνου Ροδιάννα

Μήλια Ιωάννα

Γεωργιάδη Ναταλία

Συγχαίρουμε θερμά όλους τους μαθητές μας για τη συμβολή τους στην επιτυχία των εργασιών του Συμποσίου και τους ευχόμαστε να είναι πάντα ενεργοί πολίτες!