Παρασκευή, 19 04 2024

Διοργάνωση Επιμορφωτικού Σεμιναρίου, για εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ01 (Θεολόγους) με θέμα: «Η χρήση των ΤΠΕ στο μάθημα των Θρησκευτικών»

EΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΠΕΡ.  Δ/ΝΣΗ   Π.  ΚΑΙ  Δ.  ΕΚΠ/ΣΗΣ

Α Τ Τ Ι Κ Η Σ

Νέα Σμύρνη, 26/10/2015

Α.Π.:  1377

Δ/ΝΣΗ ΔΕΥΤ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ

Δ΄   ΑΘΗΝΑΣ

ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

Ταχ.Δ/νση           : Λέσβου 4

Ταχ.Κώδικας       : 171.23 - Ν. Σμύρνη

Τηλέφωνο-Fax    : 210 9347272

Ηλ. Ταχ.               : gymevsch@sch.gr

Προς :

- Σχολικές Μονάδες Δ΄ Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Αθήνας (δια της Δ΄ Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Αθήνας)

- Σχολικές Μονάδες Δ΄ Δ/νσης Π/θμιας Εκπ/σης Αθήνας (δια της Δ΄ Δ/νσης Π/θμιας Εκπ/σης Αθήνας)

Θέμα: Επιμορφωτικό Σεμινάριο «Η χρήση των ΤΠΕ στο μάθημα των Θρησκευτικών»

Το Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης διοργανώνει επιμορφωτικό σεμινάριο υπό τον τίτλο «Η χρήση των ΤΠΕ στο μάθημα των Θρησκευτικών», για εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ01 (Θεολόγους) της Δ΄ Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Αθήνας και εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ70 της Δ΄ Δ/νσης Π/θμιας Εκπ/σης Αθήνας που αναλαμβάνουν το μάθημα των Θρησκευτικών.

Το επιμορφωτικό σεμινάριο διοργανώνεται με την έγκριση του Επιστημονικού Εποπτικού Συμβουλίου του σχολείου και τη συναίνεση του Σχολικού Συμβούλου ΠΕ01 Πειραιώς, Δ΄ Αθηνών και Κυκλάδων, κ. Ευάγγ. Πονηρού. Υπεύθυνοι διεξαγωγής των επιμορφωτικών συναντήσεων είναι ο Διευθυντής του Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής, κ. Ν. Λινάρδος, και οι εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής, κ. Γ. Καπετανάκης ΠΕ01, κ. Π. Μαλλιάρα ΠΕ19 και κ. Α. Μπακαμήτσου ΠΕ19. Οι επιμορφωτικές συναντήσεις θα λάβουν χώρα στο Σχολικό Εργαστήριο Πληροφορικής, κάθε δεύτερη Τρίτη, από ώρα 14: 20 έως 17:15, σύμφωνα με το εξής πρόγραμμα:

1η Συνάντηση 03/11/2015

Ευαγγ. Πονηρός, Σχ. Σύμβουλος ΠΕ01: Χαιρετισμός / εισαγωγικά

Γ. Καπετανάκης, Π. Μαλλιάρα: Word, Excell, Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο

2η Συνάντηση 17/11/2015

Γ. Καπετανάκης, Α. Μπακαμήτσου: PowerPoint, MovieMaker

3η Συνάντηση 01/12/2015

Γ. Καπετανάκης, Π. Μαλλιάρα: Prezi, Thinglink

4η Συνάντηση 15/12/2015

Γ. Καπετανάκης, Α. Μπακαμήτσου: Κατασκευή ιστολογίου και μαθητικού περιοδικού

5η Συνάντηση 19/01/2016

Γ. Καπετανάκης, Π. Μαλλιάρα: Cloud, διαμοιρασμός και κοινή χρήση εγγράφων, τηλεδιασκέψεις

6η Συνάντηση 02/02/2016

Γ. Καπετανάκης, Ν. Λινάρδος: Διδακτικό σενάριο με χρήση ΤΠΕ

7η Συνάντηση 16/02/2016

Γ. Καπετανάκης, Α. Μπακαμήτσου: Moodle, e-class

8η Συνάντηση 01/03/2016

Γ. Καπετανάκης, Α. Μπακαμήτσου, Π. Μαλλιάρα, Ν. Λινάρδος: Παρουσίαση εργασιών συμμετεχόντων, αξιολόγηση προγράμματος

Καλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής μέσω της ψηφιακής φόρμας :  https://docs.google.com/forms/d/1azgA_VmaVasFIHf0OASImAgTiOXRiO16OnFp4eK2bII/viewform?ts=562e8afe&edit_requested=true

Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας μέχρι τη συμπλήρωση των είκοσι πέντε (25) θέσεων. Μετά το πέρας του σεμιναρίου θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.

Νικόλαος Λινάρδος