Τρίτη, 16 04 2024

Οδηγίες για την υποβολή αίτησης συμμετοχής στις εξετάσεις εισαγωγής στην α΄τάξη του Προτύπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής, για το σχ.έτος 2016-17

Θέμα: Υποβολή αίτησης συμμετοχής στις εξετάσεις εισαγωγής στην α΄ τάξη του Πρότυπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής, για το σχ. έτος 2016-7

Οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που προτίθενται να συμμετάσχουν στις εξετάσεις εισαγωγής στην α΄ τάξη του Πρότυπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής (22/06/2016) καλούνται να υποβάλουν αίτηση, από 11/04/2016 έως και 13/05/2016, μέσω του δικτυακού τόπου  https://www.iep.edu.gr/pps/.

Στον προαναφερθέντα δικτυακό τόπο οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βρουν, εκτός από την αίτηση συμμετοχής στις εξετάσεις, οδηγίες για την όλη διαδικασία υποβολής της αίτησης, κατάλογο των Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων, ενδεικτικά θέματα για την προετοιμασία των υποψηφίων και θέματα παρελθόντων ετών.

Εφιστούμε την προσοχή των γονέων/κηδεμόνων των υποψηφίων στα εξής:

α) Μετά την υποβολή της αίτησης, πρέπει να εκτυπώσουν το Δελτίο Εξεταζομένου και να σημειώσουν τον Μοναδικό Κωδικό της αίτησης. Σε περίπτωση απώλειας του Δελτίου Εξεταζομένου, έχουν τη δυνατότητα να το εκτυπώσουν εκ νέου από το σύστημα, αφού εισαγάγουν στη φόρμα εκτύπωσης τον Μοναδικό Κωδικό της αίτησης και το Α.Μ.Κ.Α. του υποψηφίου. Κατά την ημέρα της εξέτασης (22/06/2016), οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν μαζί τους το εκτυπωμένο Δελτίο Εξεταζομένου και ένα Πιστοποιητικό Ταυτοπροσωπίας ή Αστυνομική Ταυτότητα ή Διαβατήριο.

β) Απαιτείται μεγάλη προσοχή κατά τη συμπλήρωση της αίτησης, διότι δεν είναι δυνατή η διόρθωση τυχόν σφαλμάτων μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας. Για τη διόρθωση των στοιχείων που καταχωρίστηκαν σε οποιοδήποτε πεδίο της αίτησης, πλην του σχολείου επιλογής, οι γονείς/κηδεμόνες οφείλουν να προσέλθουν στο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής μετά τη λήξη της περιόδου υποβολής των αιτήσεων, και ειδικότερα από 16/05/2016 έως και 25/05/2016, και ώρες 12:00-14:00. Για την αλλαγή του σχολείου επιλογής, οι γονείς/κηδεμόνες πρέπει να αποστείλουν σχετικό αίτημα στη Διοικούσα Επιτροπή Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων, στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

γ) Οι γονείς/κηδεμόνες των Φυσικώς Αδύνατων μαθητών, οι οποίοι θα εξεταστούν από επιτροπή εκπαιδευτικών, όπως προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις, οφείλουν να προσκομίσουν στο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής τα σχετικά δικαιολογητικά (γνωμάτευση Κ.Ε.Δ.Δ.Υ. ή πιστοποιημένου ιατροπαιδαγωγικού κέντρου) από 09/05/2016 έως και 13/05/2016, και ώρες 12:00-14:00.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να παρακολουθούν την ιστοσελίδα του Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής http://gym-evsch-n-smyrn.att.sch.gr , όπου θα αναρτηθεί νεότερη ανακοίνωση με οδηγίες προς τους υποψηφίους, λίγες ημέρες πριν από την ημερομηνία διεξαγωγής των εξετάσεων.

Νικόλαος Λινάρδος