Εξετάσεις εισαγωγής για την πλήρωση κενών θέσεων μαθητών/τριών στη β΄ τάξη σχολικού έτους 2015-2016-Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων.

Το Επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο και η Διεύθυνση του Πρότυπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης καλεί τους γονείς/κηδεμόνες των ενδιαφερόμενων μαθητών να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις για την πλήρωση μίας (01) κενωθείσας θέσης στη β΄ τάξη του Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής για το σχολικό έτος 2015-6. Η Γραμματεία του σχολείου θα δέχεται τις αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων από τη Δευτέρα 14/09/2015 έως και την Πέμπτη 17/09/2015 και ώρα 12:00 ? 14:00.

Οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στη Νεοελληνική Γλώσσα και στα Μαθηματικά, στο πλαίσιο μία ενιαίας δίωρης εξεταστικής δοκιμασίας, η οποία θα λάβει χώρα στο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής (Λέσβου 4, Ν. Σμύρνη), την Τρίτη 22/09/2015 και ώρα 09:00 ? 11:00. Οι υποψήφιοι καλούνται να προσέλθουν κατά την ημέρα των εξετάσεων στο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής 30΄ πριν από την έναρξη της εξέτασης (08:30), έχοντας μαζί τους ένα πιστοποιητικό ταυτοπροσωπίας (Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατήριο), στυλό χρώματος μπλε, μολύβι, γόμα και γεωμετρικά όργανα (χάρακα και διαβήτη). Επιτρέπεται να έχουν μαζί τους εμφιαλωμένο νερό. Απαγορεύεται να φέρουν διορθωτικό (μπλάνκο), σημειώσεις, βιβλία, αριθμομηχανές, κινητά τηλέφωνα και άλλες ψηφιακές συσκευές.

Τα γραπτά των υποψηφίων θα βαθμολογηθούν με άριστα το 120 (60 μόρια ανά γνωστικό αντικείμενο). Σε περίπτωση ισοβαθμίας στην πρώτη θέση, θα διεξαχθεί κλήρωση μεταξύ των ισοβαθμούντων ενώπιον του ΕΠ.Ε.Σ. και των ενδιαφερόμενων γονέων/κηδεμόνων. Όλοι οι μη εισακτέοι υποψήφιοι θα θεωρηθούν επιλαχόντες με σειρά κατάταξης που ορίζεται από τη βαθμολογική τους επίδοση.

Νικόλαος Λινάρδος