Πέμπτη, 02 05 2024

Συμμετοχή ομάδας μαθητών/τριών του σχολείου μας σε Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο του ΕΚΠΑ

Την Πέμπτη 26/10 ομάδα μαθητών/τριών, αποτελούμενη από του/τις: Ηρακλή Ραπανάκη, Μαριάνα Κράνη-Μπακοπούλου, Χρύσα Στύλου, Μυρτώ Τράκου από το τμήμα Γ3, μετέβη στη Φιλοσοφική Σχολή του ΕΚΠΑ και συμμετείχε με παρουσίαση-εισήγηση στο πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο που οργανώθηκε στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος ΕΚΠΑ-ΕΛΙΔΕΚ «Ο ξένος, ο άλλος, ο διαφορετικός: ταυτότητα και ετερότητα στη Λογοτεχνία», με επιστημονικό υπεύθυνο τον καθηγητή κο Ευριπίδη Γαραντούδη. Η ομάδα, εκπροσωπώντας το τμήμα τους, παρουσίασε τις εργασίες και τα συμπεράσματά τους από το σχετικό διδακτικό σενάριο που  υλοποίησαν την περσινή σχολική χρονιά (ως Β3) στο μάθημα της Λογοτεχνίας. Το Μαθητικό Συνέδριο έλαβε χώρα στο Αμφιθέατρο της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής. Οι μαθητές/τριες συνοδεύονταν από την υπεύθυνη του προγράμματος κα T. Καφετζάκη.

Συγχαίρουμε τα παιδιά για την εξαιρετική τους παρουσία. Ευχαριστούμε θερμά τον κο Τράκο και την κα Μπακοπούλου, που είχαν την καλοσύνη να μας μεταφέρουν προς και από την Φιλοσοφική Σχολή στην Πανεπιστημιούπολη του Ζωγράφου.