Πέμπτη, 09 05 2024

Επιμορφωτική δράση γονέων με θέμα "Σχολική βία και εκφοβισμός"

Στις 8 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη επιμόρφωση γονέων/κηδεμόνων με τη συμμετοχή εκπαιδευτικών με θέμα «Σχολική βία και εκφοβισμός», με ομιλητή τον κ. Ευάγ. Κωνσταντίνου, κοινωνικό ψυχολόγο, ψυχαναλυτικό ψυχοθεραπευτή, επιστημονικό υπεύθυνο του Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων «ΗΛΙΟΣ». Η σαφής, εμπεριστατωμένη και στοχευμένη ομιλία προκάλεσε το ενδιαφέρον και τη θερμή ανταπόκριση των παρευρισκομένων.

Ευελπιστούμε ότι παρόμοιες δράσεις θα τύχουν μεγαλύτερης συμμετοχής και ανταπόκρισης από τους γονείς/κηδεμόνες καθώς τα ζητήματα που απασχολούν τους εφήβους χρήζουν συλλογικής ενημέρωσης και αντιμετώπισης και αποτελούν πολύ καλή ευκαιρία για ανταλλαγή απόψεων μεταξύ εκπαιδευτικών και γονέων/κηδεμόνων.

Οι Σύμβουλοι Σχολικής Ζωής

Αικ. Βαφειάδου