Πέμπτη, 18 04 2024

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟΥΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2020-2021

Το σχολικό έτος 2020-21 θα λειτουργήσουν οι εξής απογευματινοί μαθητικοί όμιλοι:

Α.Α.

Α, Β, Γ (Λυκ.)

ΤΡΙΤΗ ή TETΑΡΤΗ

6

Όμιλος Φυσικής Αγωγής «Αθλητισμός: ευχή ή κατάρα;»

Λ. Αθανασόπουλος

ΤΕΤΑΡΤΗ

7

Όμιλος Φιλαναγνωσίας

Α. Λασκαρίδου

8

Όμιλος Αγγλικής Λογοτεχνίας

Δ. Χατζηκυριάκου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

9

Ρητορική Τέχνη, Θεατρικό Παιχνίδι και Δημιουργική Γραφή

Ε. Γκόνου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

10

Θεατρικός Όμιλος: «To λεωφορείο» του Στάνισλαβ Στρατίεφ

Μ. Μιχαλιός

11

Travel writing and travel blogging (Αγγλική και Ελληνική Γλώσσα)

Αικ. Γκότση

(2 ώρες, διαδικτυακά)

12

Αλγοριθμική – Προγραμματιστική Επίλυση Προβλημάτων με γλώσσες υψηλού επιπέδου (C++)

Στ. Γεωργαντάκη

13

Εισαγωγή στον προγραμματισμό κινητών συσκευών με appInvetorκαι εισαγωγή στη γλώσσα προγραμματισμού python

Αθ. Μπακαμήτσου

ΔΕΥΤΕΡΑ
(2 ώρες)

Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των ενδιαφερόμενων μαθητών/τριών να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στους απογευματινούς μαθητικούς ομίλους του Πρότυπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής μέσω του ηλεκτρονικού συνδέσμου https://forms.gle/rL55yYV1s4VKNSvo8 μέχρι και την Κυριακή 27/9/2020.

Η συμμετοχή στους απογευματινούς ομίλους είναι προαιρετική. Κάθε μαθητής/τρια έχει το δικαίωμα να επιλέξει μέχρι δύο (2) ομίλους που απευθύνονται στην τάξη φοίτησής του. Κάθε όμιλος θα λειτουργήσει από τις αρχές Οκτωβρίου, μία φορά την εβδομάδα, αμέσως μετά το πέρας του κανονικού ωρολογίου προγράμματος (από 14:15 για τις ημέρες με εφτάωρο διδακτικό πρόγραμμα και από 13:30 για τις ημέρες με εξάωρο διδακτικό πρόγραμμα), για δύο 2-4 διδακτικές ώρες. Οι μαθητές που θα σημειώσουν λιγότερες από οκτώ (8) απουσίες κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους και θα ολοκληρώσουν με επιτυχία την παρακολούθηση του ομίλου, θα λάβουν στο τέλος του έτους πιστοποιητικό επιτυχούς συμμετοχής.

Κάθε όμιλος θα λειτουργήσει υπό την προϋπόθεση ότι θα συμπληρώσει τουλάχιστον έντεκα (11) μαθητές/τριες. Ο μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων μαθητών σε κάθε όμιλο δεν μπορεί να υπερβαίνει τους είκοσι (20). Εάν για έναν όμιλο εκδηλώσουν ενδιαφέρον περισσότεροι από 20 μαθητές, η τελική επιλογή θα γίνει με κριτήρια που θα θέσουν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί.

Εφιστούμε την προσοχή των γονέων/κηδεμόνων στα εξής:

α) οι μαθητές/τριες που παραμένουν στο σχολείο μετά το πέρας του κανονικού ωρολογίου προγράμματος για την παρακολούθηση ομίλου απαγορεύεται να απομακρύνονται στο μεσοδιάστημα από τον χώρο του σχολείου.

β) Μετά το πέρας της λειτουργίας των ομίλων, η επιστροφή των μαθητών/τριών γίνεται με ευθύνη των γονέων/κηδεμόνων τους.