Σάββατο, 27 07 2024

Συμμετοχή του Σχολείου μας σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα στη Χαλκίδα και βράβευση μαθητών/τριών

Οι μαθητές/τριες του Σχολείου μας που βραβεύθηκαν στον Μαθητικό Διαγωνισμό «Μνήμες Μ. Ασίας- Πόντου 1922-2022» Δημητριάδου Χρυσούλα, Καραντζίκη Καλλιόπη και Λυγερός Ιωάννης έλαβαν μέρος στις 22-24 Απριλίου σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα, το οποίο περιλάμβανε μεταξύ άλλων εκπαιδευτική επίσκεψη στη Χαλκίδα και τελετή απονομής τίτλων διάκρισης.

Ο διαγωνισμός συνδιοργανώθηκε απο τη Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού και την Ειδική Επιτροπή Πολιτιστικής Ταυτότητας της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος. Στον εν λόγω διαγωνισμό το Σχολείο μας συμμετείχε με την ταινία "Ηλίας Βενέζης: η νοσταλγική πένα της Ιωνίας".

Επρόκειτο για ένα πλούσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα το οποίο ξεκίνησε με τη συνάντηση των μαθητών/τριών μας με τον Μακαριώτατο Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ.κ. Ιερώνυμο. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν οι μαθητές/τριες των διακριθέντων σχολείων το Νέο Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδος «Αρέθουσα» καθώς και την Ιερά Μονή Κοιμήσεως Θεοτόκου Μακρυμάλλη (Κέρασμα), όπου είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στη Μονή και να μάθουν την ιστορία της. Την επόμενη μέρα ακολούθησε προσκύνημα στον Άγιο Ιωάννη Ρώσο και οι μαθητές/τριές μας επισκέφθηκαν το Μουσείο Μικρασιατικού Πολιτισμού στο Προκόπι, όπου θαύμασαν απο κοντά ιστορικά κειμήλια της Μ.Ασίας και ξεναγήθηκαν στα εκθέματα. Η επόμενη επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στην Ιερά Μονή Οσίου Δαυίδ ενώ η μέρα έκλεισε με δείπνο κατά τη διάρκεια του οποίου απονεμήθηκαν τα τιμητικά διπλώματα παρουσία του Μητροπολίτη  Χαλκίδος, Ιστιαίας και Βορείων Σποράδων κ.κ. Χρυσόστομου και της εκπροσώπου του Υπουργείου Παιδείας κ. Β. Πελώνη.

Ευχαριστούμε απο καρδιάς τους διοργανωτές και τους συνοδούς Πατέρες και  εκπαιδευτικούς για τις πολύτιμες εμπειρίες που χάρισαν στους μαθητές/τριες του Σχολείου μας!