ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2018-19

Θέμα: Εισαγωγή μαθητών/τριών στο Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης για το σχολικό έτος 2018-19

Η εισαγωγή μαθητών/τριών στην α΄ τάξη του Πρότυπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής, για το σχολικό έτος 2018-19, θα γίνει με γραπτή δοκιμασία, η οποία θα πραγματοποιηθεί στο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής (Λέσβου 4, Ν. Σμύρνη, Τ.Κ. 17123), την Πέμπτη 21 Ιουνίου 2018. Οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στη Νεοελληνική Γλώσσα και στα Μαθηματικά, στο πλαίσιο μίας ενιαίας δίωρης δοκιμασίας.

Οι γονείς/κηδεμόνες των υποψηφίων καλούνται να υποβάλουν αίτηση στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της Διοικούσας Επιτροπής Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων https://www.iep.edu.gr/pps/ , από 30 Απριλίου έως και 14 Μαου 2018.

Κατά τη συμπλήρωση της αίτησης, χρειάζεται να επιδείξουν ιδιαίτερη προσοχή στην ορθή επιλογή του σχολείου (Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης). Στη συνέχεια, πρέπει να εκτυπώσουν την αίτηση, στην οποία αναγράφεται ο μοναδικός κωδικός υποψηφίου. Κατά την ημέρα των εξετάσεων, οι υποψήφιοι πρέπει να προσέλθουν στο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής, έχοντας μαζί τους τον εκτυπωμένο κωδικό και ένα στοιχείο ταυτοπροσωπίας (πιστοποιητικό ταυτοπροσωπίας από Δήμο ή ΚΕΠ ή Αστυνομία, δελτίο ταυτότητας ή διαβατήριο).

Οι γονείς/κηδεμόνες των υποψηφίων που ζητούν να εξεταστούν σύμφωνα με τις διατάξεις των Φυσικώς Αδυνάτων (Φ.Α.) μαθητών, οφείλουν να υποβάλουν στο σχολείο τα σχετικά δικαιολογητικά (γνωμάτευση από ΚΕΔΔΥ ή πιστοποιημένο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο), κατά το διάστημα από 7 Μαου έως και 14 Μαου 2018.

Οι γονείς/κηδεμόνες που επιθυμούν να διορθώσουν τυχόν λάθη στα στοιχεία των υποψηφίων μετά την οριστική υποβολή της αίτησης, οφεἰλουν να προσέλθουν στο σχολείο, κατά το διάστημα από 15 Μαου έως και 24 Μαου 2018.

Τυχόν κενές θέσεις στη β΄ και γ΄ τάξη θα προκηρυχθούν εντός του μηνός Ιουλίου και θα πληρωθούν μέσω εξετάσεων, κατά το διάστημα από 3 Σεπτεμβρίου έως 7 Σεπτεμβρίου 2018.

Περισσότερες πληροφορίες για τη διαδικασία εισαγωγής μαθητών/τριών στα Πρότυπα Γυμνάσια, για το σχολικό έτος 2018-19, μπορούν να αντλήσουν οι ενδιαφερόμενοι από την παράγραφο Ε΄ της ΥΑ 30813/Δ6 (ΦΕΚ 810, τ. Β΄, 7-3-2018).

Νικόλαος Λινάρδος