ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ - ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΜΙΑΣ ΚΕΝΗΣ ΘΕΣΗΣ ΣΤΗ Γ΄ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2016-7

Θέμα: Εξετάσεις εισαγωγής για την πλήρωση μίας (01) κενής θέσης στη γ΄ τάξη σχολικού έτους 2016-7: Ανακοινοποίηση πρόσκλησης υποβολής αιτήσεων (για το σχετικό έγγραφο πατήστε εδώ)

Το Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής προκηρύσσει εισαγωγικές εξετάσεις για την κάλυψη μίας (01) κενής θέσης στη γ΄ τάξη σχολικού έτους 2016-7, σύμφωνα με την ΥΑ 47381/Δ6 (ΦΕΚ 847/2016) και το υπ? αριθμ. 391/22-7-2016 έγγραφο της ΔΕΠΠΣ προς τα ΕΠΕΣ των Πρότυπων & Πειραματικών Σχολείων. Καλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των ενδιαφερόμενων μαθητών/τριών να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στις εξετάσεις (βλ. συνημμένο έντυπο) στο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής, από την Παρασκευή 2/9/2016 έως και την Τρίτη 6/9/2016, και ώρα 09:00 ? 13:00.

Οι εξετάσεις θα λάβουν χώρα στο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής (Λέσβου 4, Ν. Σμύρνη), την Παρασκευή 9/9/2016 και ώρα 09:00 ? 11:00. Kατά την ημέρα της εξέτασης, oι υποψήφιοι καλούνται να προσέλθουν στο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής 30΄ πριν από την έναρξη της εξέτασης (08:30), έχοντας μαζί τους ένα στοιχείο ταυτοπροσωπίας (Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατήριο σε ισχύ ή Πιστοποιητικό Ταυτοπροσωπίας από ΚΕΠ), στυλό χρώματος μπλε, μολύβι, γόμα και γεωμετρικά όργανα (χάρακα και διαβήτη). Επιτρέπεται να έχουν μαζί τους εμφιαλωμένο νερό. Απαγορεύεται να φέρουν διορθωτικό (μπλάνκο), σημειώσεις, βιβλία, αριθμομηχανές, κινητά τηλέφωνα και άλλες ψηφιακές συσκευές.

Οι υποψήφιοι θα εξεταστούν στη Νεοελληνική Γλώσσα, στα Μαθηματικά και στη Φυσική, σε γνώσεις και δεξιότητες που απέκτησαν κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στη β΄ τάξη, στο πλαίσιο ενιαίας δίωρης εξεταστικής δοκιμασίας. Τα γραπτά των υποψηφίων θα βαθμολογηθούν με άριστα το 120 (40 μόρια ανά γνωστικό αντικείμενο). Σε περίπτωση ισοβαθμίας στην 1η θέση, θα διεξαχθεί κλήρωση μεταξύ των ισοβαθμούντων, ενώπιον του ΕΠ.Ε.Σ. του σχολείου και των ενδιαφερόμενων γονέων/κηδεμόνων. Όλοι οι μη εισακτέοι υποψήφιοι θα θεωρηθούν επιλαχόντες, κατά τη σειρά της βαθμολογικής τους επίδοσης.

Νικόλαος Λινάρδος