ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2016-7

Θέμα: Αιτήσεις εγγραφής στους απογευματινούς εκπαιδευτικούς ομίλους σχολικού έτους 2016-7

Κατά το τρέχον σχολικό έτος 2016-7, θα λειτουργήσουν στο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής δεκαεπτά (17) απογευματινοί εκπαιδευτικοί όμιλοι με ποικίλη θεματολογία,(Πίνακας ομίλων 2016-7) υπό την προϋπόθεση ότι καθένας από αυτούς θα συγκεντρώσει επαρκή αριθμό ενδιαφερόμενων μαθητών (άνω των 10). Η φοίτηση στους ομίλους είναι προαιρετική. Κάθε μαθητής/τρια έχει το δικαίωμα να συμμετάσχει σε δύο (2) κατ? ανώτατο όριο ομίλους. Οι μαθητές/τριες που θα φοιτήσουν επαρκώς στους ομίλους της επιλογής τους (δηλ. δεν θα απουσιάσουν κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους περισσότερες από 4 φορές), θα λάβουν στο τέλος της χρονιάς βεβαίωση φοίτησης. Οι όμιλοι θα λειτουργήσουν από τις αρχές Οκτωβρίου, αμέσως μετά το πέρας του πρωινού ωρολογίου προγράμματος, δηλ. από 14:15 (για τους ομίλους που θα λειτουργούν κάθε Δευτέρα ή Τρίτη) ή από 13:30 (για τους ομίλους που θα λειτουργούν κάθε Τετάρτη, Πέμπτη ή Παρασκευή), για 2 ? 4 διδακτικές ώρες (βλ. την ηλεκτρονική φόρμα εγγραφής). Σημειώνουμε ότι κατά το απογευματινό ωράριο λειτουργίας του σχολείου, την ευθύνη της εποπτείας των μαθητών/τριών, τόσο στις αίθουσες διδασκαλίας όσο και στον αύλειο χώρο του σχολείου, έχουν οι υπεύθυνοι των ομίλων εκπαιδευτικοί.

Καλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των ενδιαφερόμενων μαθητών να υποβάλουν αίτηση εγγραφής στους ομίλους, από τη Δευτέρα 12/09/2016 έως και την Παρασκευή 16/09/2016, μέσω της ιστοσελίδας του σχολείου. Στη σχετική ηλεκτρονική φόρμα (ηλεκτρονική φόρμα δήλωσης ομίλων)θα βρουν τους τίτλους των ομίλων, τα ονόματα των υπεύθυνων καθηγητών, τις ημέρες και ώρες λειτουργίας, τις τάξεις στις οποίες απευθύνονται οι όμιλοι, και μία σύντομη περιγραφή των δραστηριοτήτων κάθε ομίλου. Μετά τη συγκρότηση των ομίλων, θα κληθούν οι γονείς/κηδεμόνες των συμμετεχόντων μαθητών να υποβάλουν έντυπη και ενυπόγραφη αίτηση εγγραφής. (έντυπη αίτηση εγγραφής).

Νικόλαος Λινάρδος