2η διαδικτυακή συνάντηση ρητορικής τέχνης Γυμνασίων της ομάδας των Ρήσεων – Αντι-ρήσεων

• Το σχολείο μας συνδιοργανώνει και φέτος μία ακόμη σημαντική εκδήλωση αφιερωμένη στη Ρητορική Τέχνη.
  • Σε αυτήν συμμετέχουν είκοσι Γυμνάσια δημόσια και ιδιωτικά και θα μεταδοθεί διαδικτυακά στις 15 και 16 Μαΐου 2021.
  • Η εκδήλωση έχει την επιστηµονική στήριξη του Μεταπτυχιακού Προγράµµατος Σπουδών του ΕΚΠΑ «Ρητορική, Επιστήµες του ανθρώπου και Εκπαίδευση» και της «Ελληνικής Ένωσης για την Προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση».
  • Στο πλαίσιό της θα λάβουν χώρα ρητορικές δράσεις, που περιλαμβάνουν τα αγωνίσματα του Αυθόρμητου Λόγου, της Εκφραστικής Ανάγνωσης και των Διττών Λόγων.
  • Υπεύθυνοι της φετινής διοργάνωσης είναι τα Εκπαιδευτήρια Ν. Ζαγοριανάκου.
  • Τις βασικές Ρητορικές Δράσεις θα πλαισιώσουν και κάποιες Παράλληλες Δράσεις με πιο ελεύθερο δημιουργικό χαρακτήρα, τις οποίες έχει επιμεληθεί η κα Πόπη Μαθιουδάκη, φιλόλογος του 2ου Γυμνασίου Γλυκών Νερών.
  • Οι αγώνες στελεχώνονται από έμπειρους κριτές, καθηγητές Πανεπιστημίου, επιμορφωμένους εκπαιδευτικούς, προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές και διοργανώνονται με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και του ΙΕΠ.

- Τρόπος πρόσβασης      - Πρόγραμμα     -Βίντεο πληροφόρησης