Στον απόηχο της διημερίδας μας…

Η κατά γενική ομολογία άκρως επιτυχημένη διημερίδα που διοργάνωσε το Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης με θέμα την επανάσταση του 1821 στις 27 και 28 Μαρτίου συνεχίζει να έχει θετικό αντίκτυπο ανά την Ελλάδα:

Ήδη το Γυμνάσιο Πλωμαρίου Λέσβου ζήτησε τη συνεργασία του σχολείου μας στις δράσεις που διοργανώνει με θέμα την επανάσταση (επιστολή διευθύντριας εδώ).

Στο πλαίσιο αυτής της συνεργασίας η φιλόλογος καθηγήτρια του Προτύπου Γυμνασίου μας κα Αντιγόνη Λασκαρίδου, ΜΑ την Πέμπτη 22/4/2021 και ώρα 12.00 – 13.00 συνδέθηκε με το Γυμνάσιο Πλωμαρίου της Λέσβου και επανέλαβε σε συναδέλφους και μαθητές του την εισήγηση που πραγματοποίησε στη διημερίδα αυτή με θέμα τη συμβολή της Λέσβου στην επανάσταση του 1821 με ιδιαίτερη αναφορά στον Βενιαμίν Λέσβιο.

Την υποδέχτηκαν η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γυμνασίου με πολλές ευχαριστίες. Ακολούθησε πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση με τους μαθητές και τους συναδέλφους.

(Εκ της διευθύνσεως)