Τρίτη, 16 04 2024

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗ ΣΜΥΡΝΗΣ ΣΤΗΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

Θέμα: Επίσκεψη του Μητροπολίτη Σμύρνης στην Ευαγγελική Σχολή

Τη Δευτέρα 13/3/2017, επισκέφθηκε την Ευαγγελική Σχολή ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σμύρνης κ. Βαρθολομαίος, κατόπιν προσκλήσεως που του απηύθυναν οι Διευθυντές Γυμνασίου και Λυκείου, κκ. Ν. Λινάρδος και Ευστρ. Βογιάννης, και ο Πρόεδρος του Συνδέσμου Αποφοίτων, κ. Αθ. Τσιμπερδώνης. Στο πλαίσιο της σύσφιγξης των ιστορικών και πνευματικών δεσμών του σχολείου μας με την πρωτεύουσα του Μικρασιατικού Ελληνισμού, διοργανώθηκε προς τιμήν του Σεβασμιωτάτου εκδήλωση στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου. Η εκδήλωση περιελάμβανε ομιλία του κ. Βαρθολομαίου και μουσικό πρόγραμμα από το μαθητικό μουσικό σύνολο του Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής. Οι Διευθυντές Γυμνασίου και Λυκείου προσέφεραν στο τιμώμενο πρόσωπο αναμνηστική πλακέτα με το έμβλημα της Σχολής. Την εκδήλωση παρακολούθησαν μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς/κηδεμόνες και απόφοιτοι της Σχολής. Παρευρέθηκε ο Πρόεδρος της Εστίας Ν. Σμύρνης, κ. Γιάννης Παπαδάτος, και η Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Ν. Σμύρνης, κ. Νόρα Γαλανοπούλου.