ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ ΕΠΙΓΡΑΦΙΚΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Πρότυπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης έχουν την τιμή να σας προσκαλέσουν σε σειρά εκδηλώσεων υπό τον τίτλο «Τέχνη και Γνώση: δύο όψεις του ίδιου νομίσματος», που θα λάβουν χώρα στο Επιγραφικό και Νομισματικό Μουσείο Αθηνών (Πανεπιστημίου 12, Αθήνα), την Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2016, από ώρα 10:30 π.μ. και εξής. Οι εκδηλώσεις συνδιοργανώνονται από το Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής και το Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα, σε συνεργασία με το Νομισματικό Μουσείο Αθηνών, στο πλαίσιο του εορτασμού των  Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2016. Οι μαθητές/τριες των δύο σχολείων θα παρουσιάσουν εργασίες (πρωτότυπες εικαστικές δημιουργίες, ομιλίες, προβολές και δρώμενα), εμπνευσμένες από τη θεματολογία και τα εκθέματα του Μουσείου. (πρόγραμμα εκδήλωσης)

Π. Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής

Νικόλαος Λινάρδος