Πέμπτη, 25 04 2024

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ 5Η ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΛΟΓΟΥ ΣΤΑ ΓΑΛΛΙΚΑ

Θέμα: Διάκριση μαθητών/τριών στην 5η Μαθητική Συνάντηση Δημοσίου Λόγου στα Γαλλικά

Το Σάββατο 10 Μαρτίου 2018, στις εγκαταστάσεις του Κολεγίου «Δελασάλ» στη Θεσσαλονίκη, πραγματοποιήθηκε η 5η Μαθητική Συνάντηση Δημοσίου Λόγου στα Γαλλικά «ConseildesJeunesCitoyens» (Συμβούλιο Νέων Πολιτών), με την έγκριση της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας. Στη συνάντηση συμμετείχαν 160 μαθητές/τριες από 17 σχολεία από όλη τη χώρα. Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας απέσπασαν τα εξής βραβεία:

$1-        Σουλτανοπούλου Αθανασία, Α΄ Βραβείο «PrixduJeuneCitoyen», με θέμα «Οικολογία».

$1-        Ρήγου Μαρία Άννα, Α΄ Βραβείο «PrixduJeuneCitoyen», με θέμα «Δικαίωμα ψήφου στα 18».

$1-        Κοτζαμανίδη Μελίνα, Γ΄ Βραβείο «PrixdeMérite», με θέμα «Δικαίωμα ψήφου στα 18».

$1-        Μαριόλης Σαψάκος Δημήτριος, Γ΄ Βραβείο «PrixdeMérite», με θέμα «Οικολογία».

Συγχαίρουμε θερμά τους/τις βραβευθέντες/είσες για τη διάκρισή τους, αλλά και όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες που εκπροσώπησαν το σχολείο μας και άφησαν κατά γενική ομολογία τις καλύτερες εντυπώσεις για το ήθος τους και την προσπάθειά τους.

Ν. Λινάρδος