EISODOS

Σάββατο 21 Ιούλιος 2018

Η ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΣΜΥΡΝΗΣ ΠΑΕΙ ΘΕΑΤΡΟ-5η ΔΡΑΣΗ-2017-2018

Η Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης Πάει Θέατρο-5η ΔΡΑΣΗ-2017-2018

Η Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης ευχαριστεί θερμά αποφοίτους, γονείς και μαθητές για την ανταπόκριση τους στις παραστάσεις της δράσης. Για το τέλος και της φετινής σχολικής χρονιάς η Σχολή προγραμματίζει με καλοκαιρινή διάθεση επίσκεψη στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου, το οποίο και φέτος φιλοξενεί αρχαίο δράμα στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών.

Η θεατρική παράσταση που σας προτείνουμε συζητείται ήδη εδώ και έναν χρόνο. Πρόκειται για τους Αχαρνής του Αριστοφάνη, σε σκηνοθεσία του σπουδαίου σκηνοθέτη Κώστα Τσιάνου. Ο Πέτρος Φιλιππίδης ο Παύλος Χαϊκάλης ο Κώστας Κόκλας, ο Πυγμαλίωνας Δαδακαρίδης, ο Τάκης Παπαματθαίου, αναλαμβάνουν τους πρωταγωνιστικούς ρόλους, για να μας μιλήσουν μέσα από το πρώτο σωζόμενο έργο του Αριστοφάνη, για έννοιες όπως η ειρήνη και η δικαιοσύνη.

Η Σχολή εξασφάλισε 60 εισιτήρια στην B' Ζώνη του Κάτω Διαζώματος στην τιμή των 15 ευρώ το καθένα, για το Σάββατο 30 Ιουνίου 2018, στις 21.00 το βράδυ. Προβλέπεται αναχώρηση με πούλμαν από την Ευαγγελική Σχολή το απόγευμα, και επιστροφή το βράδυ αμέσως μετά τη λήξη της παράστασης. Το κόστος του εισιτηρίου του λεωφορείου θα ανακοινωθεί εντός του Ιουνίου. Διευκρινίζεται ότι οι μαθητές προσέρχονται και αποχωρούν από την παράσταση με ευθύνη των κηδεμόνων τους.

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή ως την Παρασκευή 15 Ιουνίου 2017 στην ηλεκτρονική διεύθυνσηevangeliki.school@gmail.com. Στη δήλωση παρακαλούνται να αναγράφουν το ονοματεπώνυμο, το κινητό τηλέφωνο του προσώπου επικοινωνίας και τον αριθμό εισιτηρίων μαθητών / ενηλίκων που επιθυμούν να κρατήσουν. Καθώς πρέπει να δοθεί προκαταβολή για το κλείσιμο των εισιτηρίων στο Φεστιβάλ Αθηνών θα παρακαλούσαμε όποιον από εσάς το επιθυμεί να πραγματοποιήσει κράτηση και εξόφληση του εισιτηρίου του ως τις 30 Μαΐου.

Οι μαθητές του Γυμνασίου και Λυκείου παρακαλούνται να παραδίδουν τα χρήματα στην κυρία Καλυψώ Λάζου, στο Λύκειο της Σχολής. Εναλλακτικά οι μαθητές του Γυμνασίου μπορούν να παραδίδουν τα χρήματα στον Υποδιευθυντή του Γυμνασίου, κύριο Μιχάλη Μιχαλιό και του Λυκείου στον Υποδιευθυντή του Λυκείου, κύριο Σωτήρη Χασάπη, μέχρι τη Δευτέρα 18 Ιουνίου.

Επισημαίνεται ότι η Σχολή παραμένει κλειστή κατά τις μέρες των Πανελλαδικών εξετάσεων. Θα σας παρακαλούσαμε να γνωρίζουμε τον αριθμό των συμμετεχόντων όσο πιο άμεσα γίνεται. Σε κάθε περίπτωση θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.