ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΟΜΙΛΟΙ   ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ 2014-15

Βάσει των διατάξεων του Νόμου 3966/2011 (άρθρο 45) και του «Σχεδίου Κανονισμού Λειτουργίας Εκπαιδευτικών Ομίλων» που έχει δημοσιοποιηθεί από τη Διοικούσα Επιτροπή Πρότυπων Πειραματικών Σχολείων, στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης θα λειτουργούν και κατά το τρέχον σχολικό έτος 2014-15 εκπαιδευτικοί όμιλοι δημιουργικότητας και αριστείας, με στόχο την ανάπτυξη των ιδιαίτερων ικανοτήτων και κλίσεων των μαθητών. Οι όμιλοι θα λειτουργήσουν κατά τις απογευματινές ώρες, εκτός του κανονικού ωρολογίου προγράμματος του σχολείου (από τις 14:15 και εξής), μία φορά την εβδομάδα για 2 ή 3 διδακτικές ώρες, και με την προϋπόθεση ότι θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον συμμετοχής σε αυτούς τουλάχιστον έντεκα (11) μαθητές/τριες. Οι όμιλοι απευθύνονται τόσο στους μαθητές του Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, όσο και σε μαθητές των δημόσιων Γυμνασίων της ευρύτερης γεωγραφικής περιοχής της Δ΄ Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αθήνας. Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί διδάσκουν βάσει συγκεκριμένου αναλυτικού προγράμματος σπουδών και τηρούν παρουσιολόγιο.

Οι μαθητές που θα σημειώσουν λιγότερες από οκτώ (8) απουσίες κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους και θα ολοκληρώσουν με επιτυχία την παρακολούθηση του ομίλου, λαμβάνουν στο τέλος του έτους από το σχολείο πιστοποιητικό επιτυχούς συμμετοχής. Κάθε μαθητής μπορεί να συμμετάσχει σε δύο ομίλους κατ’ ανώτατο όριο. Η μετάβαση των μαθητών που προέρχονται από άλλες σχολικές μονάδες στο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής και η επιστροφή από αυτό γίνεται με ευθύνη των ίδιων των μαθητών και των γονέων τους.

Για την εγγραφή στους ομίλους απαιτείται: α) αίτηση των ασκούντων τη γονική μέριμνα των μαθητών προς το Επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο του σχολείου (ΕΠΕΣ) β) σύμφωνη γνώμη του διευθυντή του Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής γ) απόφαση του ΕΠΕΣ. Ειδικά για τους μαθητές που προέρχονται από άλλες σχολικές μονάδες, η αίτηση των γονέων/κηδεμόνων των μαθητών πρέπει να συνοδεύεται από τη σύμφωνη γνώμη του Διευθυντή του Γυμνασίου όπου φοιτούν οι μαθητές και του αρμόδιου σχολικού συμβούλου.

Οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που ενδιαφέρονται για συμμετοχή των παιδιών τους  σε κάποιον/ους από τους ομίλους, δηλώνουν τους ομίλους της προτίμησής τους ηλεκτρονικά εδώ  και υποβάλλουν ενυπόγραφες αιτήσεις στο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης από την Παρασκευή 12/09/2014 έως Τρίτη 30 /09/2014.

ΕΝΤΥΠΟ ΑΙΤΗΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΟΜΙΛΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ  ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ εδώ

Οι προτεινόμενοι όμιλοι για την  σχολική χρονιά 2014-15 είναι οι ακόλουθοι: